تبلیغات
تکنولوژِی ارتباطات و فناوری اطلاعات( ICT ) - آموزش اینترفیس
تاریخ : دوشنبه 24 تیر 1392 | 10:28 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

به هر نوع سخت­افزار که میان رایانه ویک دستگاه جانبی قرار می­گیرد و وظیفه تبادل داده میان دو دستگاه را برعهده دارد در اصطلاح اینترفیس می­گویند. البته در برخی موارد این اصطلاح را برای یک نرم­افزار که نقش میانجی یا واسطه برای دو سخت­افزار را بر عهده دارد نیز به کار می­بریم.

اینترفیس سریال

برای انتقال بیت­ها به صورت (پشت سر هم ) از این اینترفیس استفاده می­کنیم.


ین کابل­ها در اصطلاح فنی UPS نیز نامیده می­شوند.

جدول زیر مشخصات پایه­های یک کابل   UPS / PN  940-00224B را نشان می­دهد.

نام سیگنال

مادگی DB-9    (انتهای  PC)

نری DB-9  (انتهای UPS)

N/A

1

N/C

داده دریافتی

2

2

داده انتقالی

3

3

Data Terminal Ready

4

1

سیگنال زمین

5

9

N/A

6

N/C

N/A

7

N/C

N/A

8

N/C

N/A

9

N/C

 

قلب فناوری یک ارتباط سریال در اصطلاح فنی UART نامیده می­شود که در واقع مسیرهای موازی داده­ها را به یک رشته مجزا تبدیل می­کند و بیت­ها را از طریق کابل مربوطه به صورت سریال ارسال می­کند وظیفه دیگر UART ارسال بیت­های شروع توقف و بیت توازن است.

یکی از مهمترین اینترفیس های سریال پورت RS-32 است که معمولا برای اتصال به دستگاه­هایی مانند: بازی­های رایانه­ای گیرنده ماهواره (receiver) ماوس های قدیمی و .. به کار می­رود.

مبدل های اینترفیس USB به RS-232 می­توانند به منظور اتصال دستگاه­های مجهز به پورت RS-32 و فاقد پورت USB به رایانه­های مجهز به پورت USB و فاقد پورت  RS-232 به کار روند. اما بسیاری از نرم­افزارهایی که با پورت USB سازگارند . ممکن است با این مبدل­های  RS-232 همخوانی نداشته باشند از این رو می­توان از کارت­های PCI-E بجای این مبدل­ها استفاده نمود .

 

اینترفیس موازی

برای انتقال بیت­ها به صورت موازی از این اینترفیس استفاده می­شود. پورت های چاپگر معمولا از این روش برای برای تبادل اطلاعات استفاده می­کنند. البته در چاپگرهای جدید از پورت USB که سرعت بیشتری دارد استفاده می­شود. این پورت به تدریج جای خود را به پورت های پرسرعتی مانند USB و USB2.0 یا Firewire داده است.

یک رایانه می­تواند دارای سه پورت چاپگرباشد که به ترتیب LPT1 / LPT2 / LPT3 نام گذاری می­شوند. برای اتصال یک پورت موازی بین چاپگر و رایانه باید از یک پورت 25 پایه به 36 پاینه که از استاندارد IEEE پیروی می­کند استفاده نمود  نام دیگر پورت فوق IEEE1284  است.

در اینجا به معرفی ضمنی دو پورت موازی به نام­های EPP  و ECP که از سرعت بیشتری نسبت به پورت چاپگر برخوردار  بوده و کاربردهای متعددی در انواع حافظه­ها /  هادردیسک­ها  / درایوهای فشرده / سی دی درایوها و .... دارند می­پردازیم

سرعت پورت EPP در حدود 2 مگابایت بر ثانیه است که تقریبا 10 برابر سرعت یک پورت موازی استاندارد است طراحی مناسب این پورت سبب کمترین تاخیر زمانی در مبادله اطلاعات میان رایانه و دستگاه جانبی می­گردد. سرعت پورت ECP حتی از پورت EPP  نیز بیشتر است زیرا تبادل داده­ها در صراحی ECP با استفاده از پروتوکل RLE که یکی از موثرترین شیوه­ها در فشرده­سازی سکانس­های طولانی و اعداد تکراری است انجام می­پذیرد از آنجایی که در اینترفیس ECP به چندین مرحله زمانی برای انجام عملیات مختلف فشرده سازی و ... نیازمندیم بهتر است تا برای تبادل داده­ها میان رایانه و حافظه­های خارجی که نیاز به چندین عمل ترکیبی خواندن و نوشتن دارند . از این اینترفیس استفاده نکنیم.
  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول