تبلیغات
تکنولوژِی ارتباطات و فناوری اطلاعات( ICT ) - زنان فضا نورد
تاریخ : پنجشنبه 19 دی 1392 | 03:34 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی
STS-130_Kathryn_Hire_in_the_Cupola 

نویسنده: شادی حامدی آزاد

کاترین هایر (Kathryn Hire)

مهندس، فضانورد ناسا، و افسر نیروی دریایی ایالات متحده‌ی آمریکاست که در ۲۶ اوت ۱۹۵۹ (۳ شهریور ۱۳۳۶) در شهر موبایل ایالت آلاباما متولد شد. او در سال ۱۹۸۱ (۱۳۶۰) از آکادمی نیروی دریایی لیسانس مهندسی و مدیریت و ۱۰ سال بعد فوق‌لیسانس فناوری فضایی را از مؤسسه‌ی فناوری فلوریدا گرفت. او عضو انجمن‌های کاوشگران فضا، خلبانان نیروی دریایی، و فارغ‌التحصیلان آکادمی نیروی دریایی است.

خانم هایر از سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) وارد نیروی دریایی شد و در بخش‌های گوناگون خدمت کرد. در سال ۱۹۹۳ (۱۳۷۲) نخستین زن آمریکایی شد که جزو خلبانان هواپیماهای جنگنده قرار گرفت و با هواپیمای گشتی دریایی پی-۳ اوریون در سرتاسر اقیانوس اطلس شمالی، اروپا، و منطقه‌ی کارائیب پرواز کرد.

او در بهار ۱۹۸۹ (۱۳۶۸) ابتدا در مقام مهندس تجهیزات پردازش مداری به مرکز فضایی کندی ناسا پیوست و سپس مهندس سامانه‌های مکانیکی شاتل فضایی برای شرکت عملیات فضایی لاکهید شد. در پاییز ۱۹۹۴ (۱۳۷۳) از سوی ناسا برای فضانوردی انتخاب و شش ماه بعد به مرکز فضایی جانسون معرفی شد. او نخستین کارمند مرکز فضایی کندی بود که برای فضانوردی برگزیده می‌شد. پس از یک سال آموزش و تمرین مدتی را در سِمَت CAPCOM برای چند مأموریت خدمت کرد. او همچنین مدتی مدیر آزمایشگاه مجتمع‌سازی سامانه‌های الکترونیکی شاتل فضایی (SAIL)، بخش محموله‌ی شاتل، و بخش تجهیزات خدمه‌ی پرواز بود. او همچنین مدتی با پرسنل پشتیبان فضانوردان در مرکز فضایی کندی همکاری داشت.

نخستین پرواز فضایی او مأموریت نورولَب بود که سوار بر شاتل کلمبیا از ۱۷ آوریل تا ۳ مه ۱۹۹۸ (۲۸ فروردین تا ۱۳ اردیبهشت ۱۳۷۷) انجام شد. در این مأموریت، آزمایش‌هایی برای بررسی اثر پدیده‌ی ریزگرانش بر عملکرد مغز و دستگاه عصبی بدن انسان روی هفت فضانورد این پرواز انجام شد. دومین پرواز خانم هایر سوار بر شاتل اندیور و به مقصد ایستگاه فضایی از ۸ تا ۲۱ فوریه ۲۰۱۰ (۱۹ بهمن تا ۲ اسفند ۱۳۸۸) انجام شد. محموله‌ی اصلی این پرواز ماژول ترنکوئیلیتی برای نصب به ایستگاه و همچنین اتاقکی دارای هدایت ربوتیک و شامل هفت پنجره‌ی دورتادور بود که دید ۳۶۰ درجه به بیرون ایستگاه فراهم می‌کرد. حین اتصال شاتل به ایستگاه و نیز در جریان عملیات نصب ماژول و اتاقک جدید، خانم هایر به همراه برخی دیگر از فضانوردان مسئول کار با بازوی ربوتیک بود.

خانم هایر تاکنون مدال‌ها و نشان‌های افتخار مختلفی دریافت کرده است؛ ازجمله مدال خدمت ممتاز و مدال خدمت افتخارآمیز و مدال خدمت ملی از وزارت دفاع ایالات متحده، مدال تقدیر نیروهای مسلح، مدال پرواز فضایی ناسا. او بیش از ۲۹ روز را در فضا سپری کرده و هنوز فضانورد فعال ناسا است.  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول