تبلیغات
تکنولوژِی ارتباطات و فناوری اطلاعات( ICT ) - جانت کاوندی (Janet Kavendi)
تاریخ : پنجشنبه 19 دی 1392 | 02:38 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

جانت کاوندی (Janet Kavendi)kavandi

دانشمند و فضانورد آمریکایی متولد ۱۷ ژوئیه‌ی ۱۹۵۹ (۲۵ تیر ۱۳۳۸) در کارتیج میزوری است. او در سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۹) لیسانس شیمی را از دانشگاه ایالتی میزوری جنوبی و دو سال بعد فوق‌لیسانس همین رشته را از دانشگاه علم و فناوری میزوری گرفت. او در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹) دکتری شیمی تحلیلی را از دانشگاه واشینگتن دریافت کرد. او صاحب دو اختراع ثبت‌شده است.

خانم کاوندی پیش از فضانوردشدن، در سمت مهندس شیمی در شرکت‌های گوناگون، ازجمله بویینگ، به کار مشغول بود. در پاییز سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳) از سوی ناسا برای فضانوردی انتخاب و شش ماه بعد به مرکز فضایی جانسون معرفی شد. پس از یک سال تمرین و آموزش مدتی را به کار در بخش‌های فنی اداره‌ی فضانوردان گذراند. نخستین سفر او سرانجام از ۲ تا ۱۲ ژوئن ۱۹۹۸ (۱۲ تا ۲۲ خرداد ۱۳۷۷) سوار بر شاتل دیسکاوری به مقصد ایستگاه میر روسی انجام شد که آخرین مأموریت اتصال شاتل به میر بود. او در دومین پرواز سوار بر شاتل اندیور از ۱۱ تا ۲۲ فوریه‌ی سال ۲۰۰۰ (۲۲ بهمن تا ۳ اسفند ۱۳۷۹) به فضا رفت. در این پرواز او با جنیس واس هم‌سفر بود. هدف اصلی این مأموریت پروژه‌ی توپوگرافی راداری شاتل بود که طی آن بیش از ۷۵ میلیون کیلومتر از سطح زمین نقشه‌برداری شد و داده‌هایی برای نقشه‌ی توپوگرافی سه‌بُعدی دقت‌بالا فراهم آمد.

او در فاصله‌ی میان پروازها هم در سمت CAPCOM کار می‌کرد و هم در شاخه‌ی ربوتیک برای کار با سامانه‌های ربوتیک شاتل و ایستگاه فضایی آموزش می‌دید. پرواز سوم خانم کاوندی دهمین مأموریت ساخت‌وساز ایستگاه بود که از ۱۲ تا ۲۴ ژوئیه‌ی سال ۲۰۰۱ (۲۱ تیر تا ۲ مرداد ۱۳۸۰) سوار بر شاتل آتلانتیس انجام شد. با این‌که او برای این مأموریت تمرین راهپیمایی فضایی کرده بود، در هیچ‌یک از سه راهپیمایی فضایی انجام‌شده حضور نداشت.

پس از آخرین پروازش، به مدیریت شاخه‌ی محموله‌ها و اسکان ایستگاه و بعد شاخه‌ی ایستگاه فضایی در اداره‌ی فضانوردان رسید. او مسئول آموزش، عملیات، ایمنی، و اسکان فضانوردان در ایستگاه بود. خانم کاوندی از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۸ (۱۳۸۴-۱۳۸۷) جانشین رئیس اداره‌ی فضانوردان بود و اکنون مدیر بخش عملیات خدمه‌ی پرواز در مرکز جانسون است. خانم کاوندی بیش از ۳۳ روز را در فضا سپری کرده و همچنان فضانورد فعال ناساست. او چند مدال از ناسا دریافت کرده است؛ ازجمله مدال‌های پرواز فضایی، مدال خدمت شایسته، و مدال هدایت خارق‌العاده.  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول