تبلیغات
تکنولوژِی ارتباطات و فناوری اطلاعات( ICT ) - زنان فضانورد: سوِتلانا ساویتسکایا؛ رویای پرواز او را به فضا رساند

svetlana550

شادی حامدی آزاد

جالب است؛ با این‌که آمریکا و روسیه همواره بر سر نخستین‌بودن با هم رقابت داشتند، حتی دومین زنی که به فضا رفت آمریکایی نبود. هرچند این پرواز ۱۹ سال پس از پرواز والنتینا ترشکوا انجام شد باز هم روس‌ها آمریکا را پشت سر گذاشتند. سْوِتلانا ساویتسکایا دومین زنی بود که به فضا رفت؛ او در سال ۱۹۸۲ (۱۳۶۱) سوار بر سایوز تی-۷ و بار دوم در سال ۱۹۸۴ (۱۳۶۳) سوار بر سایوز تی-۱۲ به فضا رفت و به این ترتیب نخستین زنی شد که دو بار به فضا سفر کرده است!

220px-USSR_Stamp_1983_SouzT7_Salyut7_SouzT5_Cosmonauts

تمبر یادبود سه فضانورد: الکساندر سربروف، لئونید پپف و سوتلانا ساویتسکایا

سوِتلانا ساویتسکایا متولد ۱۸ اگوست ۱۹۴۸ در مسکو است. پدرش فرمانده نظامی در ارتش اتحاد جماهیر شوروی و مادرش یکی از رهبران حزب کمونیست در مسکو بود. والدینش هر دو سربازان شوروی در جنگ جهانی دوم بودند. سوِتلانا از کودکی به پرواز علاقه داشت و هنگامی که دانش‌آموز بود دور از چشم والدینش و مخفیانه آموزش چتربازی می‌دید. تا ۱۷ سالگی ۴۵۰ بار پرش با چتر در کارنامه داشت و در همان سن پرشی از ارتفاع ۱۴۲۵۲ متری انجام داد و تا حدود ۱۴ کیلومتر نخست سقوط، چترش را باز نکرد و به این ترتیب رکوردی در پرش با چتر ثبت کرد (بد نیست برای مقایسه بدانید که فِلیکس باومگارتنِر، که همین پاییز گذشته در پروژه‌ای نفس‌گیر از ارتفاع بیش از ۳۹ کیلومتری سطح زمین به پایین پرید حدود ۳۶٫۵ کیلومتر از مسیر را بدون چتر سقوط آزاد کرد). سوتلانا در ۱۸سالگی وارد مؤسسه‌ی هوانوردی مسکو شد و به یادگیری خلبانی پرداخت و تا سال ۱۹۷۲ گواهینامه‌ی پرواز با ۲۰ نوع مختلف هواپیما را دریافت کرده بود. او از سال ۱۹۷۴ به بعد ۱۸ رکورد جهانی در پرواز با میگ و سه رکورد در پرش گروهی با چتر برجا گذاشت؛ یکی از آن‌ها ثبت رکورد نخستین زنی بود که با سرعت بیش از ۲۶۰۰ کیلومتر بر ساعت با میگ ۲۱ پرواز کرد.

او سرانجام در سال ۱۹۸۰ به برنامه‌ی فضایی شوروی پیوست و آموزش‌ها و تمرین‌های او آغاز شد تا دو سال بعد که به فضا رفت. هر دو مأموریت او در ایستگاه فضایی سالیوت ۷ بود و در دومین مأموریت، نخستین زنی شد که راهپیمایی فضایی انجام داد. او، که سه ساعت و ۳۵ دقیقه را خارج از ایستگاه فضایی سپری کرد، تا امروز تنها زن روس است که راهپیمایی فضایی انجام داده است.

پس از بازگشت از دومین مأموریت فضایی‌اش، او را فرمانده مأموریتی تمام-زنانه کردند که قرار بود در روز جهانی زن به سالیوت ۷ انجام شود. این مأموریت، به‌سبب برخی مشکلات در ایستگاه فضایی، هرگز انجام نشد.

557266_446389002072041_883715664_nاو در سال ۱۹۸۹ (۱۳۶۸) عضو دومای روسیه شد و در سال ۱۹۹۳ (۱۳۷۲)، پس از گذراندن بیش از ۱۹ ساعت در فضا، از شغل فضانوردی بازنشسته شد. او دو بار برنده‌ی لقب قهرمان شوروی شده (مانند پدرش) و چندین جایزه و لقب دیگر نیز دریافت کرده است. همچنین سیارک سوِتا ۴۱۱۸ به نام او نام‌گذاری شده است. او هنوز نماینده‌ی دومای روسیه و اکنون نایب‌رییس کمیسیون دفاعی حزب کمونیست است.  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول