تاریخ : پنجشنبه 19 دی 1392 | 04:02 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

Yi-So-yeon

شادی حامدی آزاد

پیش از این درباره‌ی زنان فضانورد ژاپن مقاله‌ای منتشر کردیم. اکنون در این مقاله به معرفی ۲ نفر دیگر از زنان فضانورد آسیای شرقی می‌پردازیم.

بانوی هم‌وطن جومونگ در فضا!

یی سو-یئون

이소연

نخستین فرد کره‌ای و دومین زن آسیایی، پس از چیاکی موکایی ژاپنی، که به فضا سفر کرده است. یی سو-یئون در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۷) در گوانگجو کره‌ی جنوبی متولد شد. پس از پایان مدرسه وارد دانشگاه شد و در رشته‌ی مهندسی مکانیک مدرک کارشناسی ارشد گرفت. در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) دکتری سامانه‌های بیوتک را از مؤسسه‌ی علم و فناوری پیشرفته‌ی کره (KAIST) دریافت کرد. او پژوهشگر مکانیک است و در سال ۲۰۰۶ (۱۳۸۵) یکی از دو نفری بود که در برنامه‌ی فضایی کره به مرحله‌ی نهایی رسید. در نخستین آزمایش‌ها رقیبش، که مرد بود به‌سبب عملکرد بهتر، انتخاب شد و به روسیه رفت. اما پس از مدتی سازمان فضایی روسیه از کره خواست که فضانوردش را تعویض کند زیرا آن فضانورد بارها قوانین شهرک ستارگان را زیر پا گذاشته بود. به این ترتیب و سرانجام خانم یی برای تمرین و آموزش به روسیه ارسال شد.Yi_so_yeon

او در ۸ آوریل ۲۰۰۸ سوار بر فضاپیمای سایوز ۱۲-TMA همراه دو فضانورد روس به فضا و ایستگاه بین‌المللی فضایی سفر کرد و در مجموع ۱۱ روز در فضا بود. کره‌ی جنوبی اعلام کرد که برای سفر خانم یی ۲۰ میلیون دلار به روسیه پرداخت کرده است. خانم یی طی قراردادی تجاری میان روسیه و کره‌ی جنوبی در برنامه‌ی فضایی روسیه مهمان محسوب می‌شد و عنوانش در سایوز و ایستگاه بین‌المللی فضایی و همچنین در اسناد سازمان فضایی روسیه و ناسا «همراه پرواز فضایی» (spaceflight participant) بود. این عبارت برای متمایزساختن توریست‌های فضایی و دیگر مسافران ویژه‌ی فضا از فضانوردان رسمی به کار می‌رود. اغلب این «همراهان پرواز فضایی» در قالب قراردادهای میان‌دولتی به فضا سفر می‌کنند.

خانم یی در این مأموریت ۱۸ آزمایش علمی را برای مؤسسه‌ی پژوهش‌های هوافضای کره (KARI) انجام داد. او در قالب آزمایشی برای دانشگاه کُنکوک هزار مگس میوه را در محفظه‌ای هوابندی‌شده به فضا برد. او می‌بایست اثر تغییر گرانش و شرایط محیطی را بر رفتار یا ژنوم این مگس‌ها مشاهده و بررسی می‌کرد. دیگر آزمایش‌ها شامل پرورش گیاهان در فضا، بررسی رفتار قلب خودش در فضا، بررسی اثر تغییر گرانش بر فشار چشم و شکل صورت خودش بود. او با دوربین سه‌بُعدی شرکت سامسونگ، که برای همین آزمایش طراحی شده بود، باید هر روز از شش زاویه از صورتش عکس می‌گرفت تا تغییرشکل صورتش بررسی شود. همچنین باید زمین را رصد می‌کرد و به‌ویژه تمرکزش بر حرکت طوفان‌های غبار از چین به سوی کره بود. دانشمندان کره‌ای نسخه‌ای کم‌کالری و پُرویتامین از کیم‌چی، غذای ملی کره، را به‌طور ویژه برای سفر فضایی خانم یی طراحی و درست کرده بودند.

خانم یی طی قراردادی تجاری میان روسیه و کره‌ی جنوبی در برنامه‌ی فضایی روسیه مهمان محسوب می‌شد و عنوانش در سایوز و ایستگاه بین‌المللی فضایی «همراه پرواز فضایی» بود.

خانم یی پس از پایان مأموریتش همراه با یک فضانورد زن آمریکایی و یکی از فضانوردان روس سوار بر سایوز ۱۱-TMA به زمین بازگشت. این فضاپیما حین بازگشت به زمین با شیبی بیشتر از حالت عادی وارد جو شد و به این ترتیب باعث واردآمدن نیروی گرانشی ۱۰ برابر بیشتر از نیروی گرانش روی زمین به بدن فضانوردان شد. همچنین کپسول سایوز ۴۲۰ کیلومتر دورتر از نقطه‌ی تعیین‌شده فرود آمد. البته هر سه فضانورد سالم بودند ولی می‌بایست تحت نظر پزشک معاینه می‌شدند. خانم یی پس از بازگشت به کره به‌سبب کمردرد در بیمارستان بستری شد که البته خیلی زود بهبود یافت و مرخص شد. او اکنون پژوهشگر مؤسسه‌ی پژوهش‌های هوافضای کره و نیز سفیر فضایی کره‌ی جنوبی است.

تنها زن فضانورد چین12-6-17-1338271

لیو یانگ

刘洋

این خلبان و فضانورد چینی نخستین و تنها زنی است که چین به فضا فرستاده است. او در سال ۱۹۷۸ (۱۳۵۷) در شهر ژِنگژو چین متولد شد. او فارغ‌التحصیل کالج هوانوردی نیروی هوایی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در چانگچون است.

او در سال ۱۹۹۷ (۱۳۷۶) به نیروی هوایی ارتش پیوست و خلبان شد. پس از چند سال با درجه‌ی سرگردی به مقام جانشین رئیس یکی از واحدهای پروازی پایگاهی نظامی رسید. او اکنون خلبان کهنه‌کار ارتش با ۱۶۸۰ ساعت تجربه‌ی پرواز است.

خانم لیو در بهار سال ۲۰۱۰ (۱۳۸۹) به برنامه‌ی فضایی پیوست و پس از دو سال آموزش فضانوردی همراه وانگ یاپینگ دو زن منتخب برای پیوستن به گروه فضانوردان چینی شدند. سرانجام انتخاب نهاییْ خانم لیو بود که برای شرکت در مأموریت شِنژو ۹، نخستین پرواز سرنشین‌دار به آزمایشگاه فضایی چین تیانگونگ ۱، برگزیده شد. این مأموریت در ۱۶ جون ۲۰۱۲ (۲۷ خرداد ۱۳۹۱)، درست در چهل‌ونهمین سالگرد پرواز والنتینا ترشکوا، نخستین زن فضانورد جهان، انجام شد.

در این مأموریت خانم لیو آزمایش‌هایی در زمینه‌ی پزشکی فضایی انجام داد. او ۱۳ روز در فضا بود. وو پینگ، سخنگوی برنامه‌ی فضایی چین، در مصاحبه‌ای پیش از مأموریت لیو یانگ، با اشاره به ضرب‌المثلی چینی، گفت: «زنان نیمی از آسمان را بر دوش دارند. پس مأموریت‌های فضایی بشر بدون حضور زنان ناقص است. فضانوردان زن عموماً استقامت، پایداری روانی، و توانایی بیشتری در تحمل تنهایی دارند».  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic