تاریخ : پنجشنبه 19 دی 1392 | 04:07 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

15553310

نویسنده: شادی حامدی آزاد

جنیس واس (Janice Voss)

مهندس آمریکایی و فضانورد ناسا بود که در ۸ اکتبر ۱۹۵۶ (۱۶ مهر ۱۳۳۵) در ایالت ایندیانای آمریکا متولد شد و در ۶ فوریه‌ی ۲۰۰۰ (۱۷ بهمن ۱۳۷۸) بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت. او پنج بار به فضا پرواز کرده و در مجموع بیش از ۴۹ روز را در فضا سپری کرده بود و همچنان، تا پیش از مرگ، فضانورد فعال ناسا بود.

خانم واس مدرک مهندسی خود را از دانشگاه پوردو در زمانی گرفت که در انجام پروژه‌ای در مرکز فضایی جانسون مشارکت داشت. در سال ۱۹۷۷ (۱۳۵۶) فوق‌لیسانس مهندسی برق و علوم کامپیوتر را از مؤسسه‌ی فناوری ماساچوستز (MIT) و ده سال بعد دکتری علوم هوانوردی/فضانوردی را از همان دانشگاه دریافت کرد.

او در سال ۱۹۹۰ (۱۳۶۹) برای فضانوردی در ناسا انتخاب شد و در پنج مأموریت متخصص مأموریت بود. او در همه‌ی پروازهایش همراه با یک فضانورد زن دیگر بود. نخستین پرواز او به فضا سوار بر شاتل اندیور از ۲۱ ژوئن تا اول ژوئیه‌ی ۱۹۹۳ (۳۱ خرداد تا ۱۰ تیر ۱۳۷۲) بود. در این مأموریت ۱۰روزه فضانوردان درون ماژول اسپیس‌هَب ۲۲ آزمایش زیست‌پزشکی و علوم مواد را باموفقیت انجام دادند. این نخستین مأموریت اسپیس‌هب بود. او در این سفر با دیگر فضانورد زن، ننسی شرلوک کوری، هم‌سفر بود. دومین پرواز او نخستین ملاقات شاتل با ایستگاه فضایی میر روسیه بود. این مأموریت، که به نام مأموریت «در نزدیکی میر» نام داشت، با شاتل دیسکاوری و از ۳ تا ۱۱ فوریه‌ی ۱۹۹۵ (۱۴ تا ۲۲ بهمن ۱۳۷۳) انجام شد. این همان نخستین مأموریت تاریخ شاتل‌ها بود که فرمانده زن (آیلین کالینز) داشت. سومین پرواز خانم واس به فضا از ۴ تا ۸ آوریل ۱۹۹۷ (۱۵ تا ۱۹ فروردین ۱۳۷۶) سوار بر شاتل کلمبیا انجام شد. این مأموریت از ابتدا قرار بود ۱۵ روز به طول بیانجامد ولی به‌سبب بروز مشکلی در یکی از مخازن سوخت شاتل پس از نزدیک به چهار روز به زمین بازگشت. ادامه‌ی این مأموریت از اول تا ۱۷ ژوئیه‌ی ۱۹۹۷ (۱۰ تا ۲۶ تیر ۱۳۷۶) با همین گروه فضانوردان انجام شد و این تنها بار در تاریخ پروازهای فضایی بشر بود که گروه یکسانی از فضانوردان در بیش از یک مأموریت با هم به فضا رفتند. این پرواز چهارمین پرواز خانم واس محسوب می‌شد. آخرین پرواز او شرکت در پروژه‌ی مأموریت توپوگرافی راداری شاتل بود که با شاتل اندیور از ۱۱ تا ۲۲ فوریه‌ی ۲۰۰۰ (۲۲ بهمن تا ۳ اسفند ۱۳۷۸) انجام شد. هدف این مأموریت تدوین کامل‌ترین پایگاه داده‌های توپوگرافی دیجیتال تفکیک‌بالا از زمین بود که مشارکتی میان ناسا، سازمان ملی تصویربرداری و نقشه‌برداری آمریکا، و مرکز هوافضای آلمان بود.

خانم واس از پاییز ۲۰۰۴ تا پاییز ۲۰۰۷‌ (۱۳۸۳-۱۳۸۶) مدیر علمی پروژه‌ی رصدخانه‌ی فضایی کپلر بود. این رصدخانه ماهواره‌ای با مأموریت یافتن سیاره‌های فراخورشیدی زمین‌مانند است که در بهار سال ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) به مدار ارسال شد و هنوز هم مشغول کار است.  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات