480px-Barbara_morgan

شادی حامدی آزاد

باربارا مورگان نخستین آموزگاری بود که سرانجام، پس از متوقف‌شدن این پروژه در حادثه‌ی شاتل فضایی چلنجر، به فضا سفر کرد. البته او در هنگام سفرش رسماً فضانورد ناسا بود.

او با نام خانوادگی ردینگ در ۲۸ نوامبر ۱۹۵۱ متولد شد و در شهر فرسنو در ایالت کالیفرنیای آمریکا بزرگ شد. خودش را «کاوشگر مادرزاد» می‌داند و بر این باور است که از زمان فرود انسان بر ماه شیفته‌ی فضا شده بود اما هرگز تصور نمی‌کرد که زمانی بخشی از برنامه‌های فضایی کشورش باشد؛ زیرا در زمانی که او مدرسه می‌رفت تصور بر این بود که دختران فقط می‌توانند پرستار یا معلم باشند. او پس از پایان تحصیلات مقدماتی وارد دانشگاه استنفورد شد و در سال ۱۹۷۳ با مدرک کارشناسی در رشته‌ی زیست‌شناسی انسانی فارغ‌التحصیل شد. یک سال بعد گواهی آموزگاری خود را از کالج نوتردام دنمور در بلمونت کالیفرنیا گرفت و بلافاصله شغل آموزگاری را در مدارس ابتدایی آغاز کرد.

باربارا مورگان و کریستا مک‌آلیف در سال 1985

باربارا مورگان و کریستا مک‌آلیف در سال ۱۹۸۵

او در سال ۱۹۷۸ با کلِی مورگان، نویسنده، ازدواج کرد و اکنون دو پسر دارد. در سال ۱۹۸۴، رئیس‌جمهور وقت آمریکا، رانلد ریگان، برنامه‌ی «آموزگار در فضا» را اعلام کرد و ناسا جست‌وجو به دنبال آموزگارانی را آغاز کرد که توانایی خوبی در برقرارکردن ارتباط با دانش‌آموزان از مدار داشته باشند. باربارا تقاضانامه‌ای برای این طرح ارسال کرد و سرانجام یکی از ده نفر برگزیده از میان ۱۱ هزار متقاضی شد و درنهایت هم به گروه دونفره‌ی نهایی راه پیدا کرد. او جانشین کریستا مک‌آلیف بود که قرار بود در سال ۱۹۸۶ سوار بر شاتل چلنجر نخستین معلمی باشد که به فضا سفر می‌کند. این دو زن در پاییز همان سال دوره‌ی یک‌ساله‌ی آموزش فضانوردی را آغاز کردند تا برای پرواز شاتل در ابتدای سال بعد آماده شوند. آن‌ها در این مدت سر کلاس درس نرفتند و ناسا حقوق‌شان را پرداخت کرد. اما با انفجار شاتل چلنجر و مرگ مک‌آلیف این برنامه تا مدت‌ها به تعویق افتاد.

در این مدت باربارا به کلاس درس بازگشت و تدریس را از سر گرفت. البته او افزون بر کار معلمی در اداره‌ی آموزش ناسا هم کار می‌کرد. وظایف او در مقام یکی از اعضای طرح «معلم در فضا» انجام‌دادن سخنرانی‌های عمومی، مشاوره‌های آموزشی، و طراحی برنامه‌های درسی بود. دوازده سال پس از مرگ مک‌آلیف، در سال ۱۹۹۸، مورگان رسماً فضانورد ناسا شد و در سِمَت متخصص مأموریت به مرکز فضایی جانسون معرفی شد. پس از طی دو سال آموزش و تمرین تکمیلی، وظایف فنی در اداره‌ی فضانوردان شاخه‌ی ایستگاه فضایی بر عهده‌اش گذاشته شد و در بخش CAPCOM اتاق کنترل مشغول به فعالیت شد.

باربارا مورگان جانشین کریستا مک‌آلیف بود که قرار بود در سال ۱۹۸۶ سوار بر شاتل چلنجر نخستین معلمی باشد که به فضا سفر می‌کند، اما با انفجار شاتل چلنجر و مرگ مک‌آلیف این برنامه تا مدت‌ها به تعویق افتاد.

برای دومین بار قرار شد که باربارا مورگان در سال ۲۰۰۴ به سفر فضایی برود. اما باز هم حادثه‌ی انفجار شاتل کلمبیا در سال ۲۰۰۳ کلاً مأموریت‌های شاتل را به تعویق انداخت، تاAstronaut-Barbara-Morgan-to-leave-NASA این‌که سرانجام باربارا مورگان در هشتم آگوست سال ۲۰۰۷، یعنی ۲۱ سال پس از زمانی که قرار بود، سوار بر شاتل فضایی اندیور به فضا رفت. او در این مأموریت حدود ۱۲ روز را در فضا گذراند و مسئول کار با بازوی ربوتیک ایستگاه فضایی و نیز هماهنگ‌کننده‌ی انتقال بیش از ۲۳۰۰ کیلو بار از شاتل به ایستگاه و بازگرداندن بیش از ۱۴۰۰ کیلو بار به زمین بود. همچنین در یک جلسه‌ی پرسش‌وپاسخ رادیویی بیست دقیقه‌ای شرکت کرد که با حضور علاقه‌مندان نوجوان در مرکز کاوش آیداهو برگزار شد. همچنین به همراه فضانورد همکارش الوین درو از فضا جلسه‌ای آموزشی برای نوجوانان در مرکز آموزش علوم فضایی چلنجر در ویرجینیا برگزار کرد. میزبان این برنامه روی زمین دکتر جون اسکابی، بیوه‌ی فرمانده شاتل چلنجر ریچارد اسکابی، بود. مأموریت ۱۱۸-STS، به‌سبب وجود نگرانی از وقوع طوفان دِین، یک روز زودتر از موعد مقرر به زمین بازگشت. پس از این مأموریت، رئیس وقت ناسا اعلام کرد که بابارا مورگان آموزگار-فضانورد نیست بلکه فضانوردی است که قبلاً آموزگار بوده. خانم مورگان در سال ۲۰۰۸ از ناسا بازنشسته شد.

او چندین جایزه و مدال دریافت کرده است؛ ازجمله مدال خدمت ویژه‌ی ناسا، مدال دستاورد گروهی در حوزه‌ی خدمات عمومی از ناسا، جایزه‌ی مرکز آموزش علوم فضایی چلنجر،‌ جایزه‌ی پیشگام فضایی از سوی انجمن ملی فضا برای آموزگاری او، جایزه‌ی زنان در آموزش‌های هوافضا، شهروند سالِ نشریه‌ی یو‌اس‌اِی تودِی،‌ جایزه‌ی «دوست آموزش» از سوی انجمن ملی آموزش،‌ و جایزه‌ی زنان در علوم فضا از آسمان‌نمای اَدلِر در شیکاگو. همچنین دبستان باربارا مورگان در شهر مک‌کال ایالت آیداهو به نام او نام‌گذاری شده است.  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic