Sandra Magnus

شادی حامدی آزاد

ساندرا هَل مَگنِس مهندس آمریکایی و فضانورد ناساست که در آخرین مأموریت شاتل فضایی حضور داشت. او در ۳۰ اکتبر ۱۹۶۴ (۸ آبان ۱۳۴۳) در شهر بِل‌ویل در ایالت ایلینوی متولد شد. فیزیک و مهندسی برق را در دانشگاه علم و فناوری میسوری تحصیل کرد و در سال ۱۹۹۶ (۱۳۷۵) دکتری مهندسی و علوم مواد را از مؤسسه‌ی فناوری جورجیا گرفت. پژوهش او برای رساله‌ی دکتری‌اش توانست بورسیه‌ای را از مرکز پژوهشی لویس ناسا ردیافت کند.

در دهه‌ی ۱۹۸۰ خانم مگنس بر طراحی هواپیماهای رادارگریز برای شرکت مک‌دانل داگلاس (یکی از شرکت‌های مهم تولیدکننده‌ی محصولات هوافضایی و نظامی که بعدها با شرکت بویینگ ادغام شد) کار می‌کرد. همچنین او بر طراحی سامانه‌ی پیشران در هواپیمای ۱۲-A اَوِنجِر ۲ کار می‌کرد که ساختش بعد از مدتی منتفی شد.

مگنس در سال ۱۹۹۶ (۱۳۷۵) برای فضانوردی انتخاب شد و پس از طی آموزش‌های لازم سرانجام در اکتبر ۲۰۰۲ (مهر ۱۳۸۱) سوار بر شاتل آتلانتیس راهی فضا شد. هدف اصلی این مأموریت اتصال یکی از بخش‌های تکمیلی ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) به بدنه‌ی اصلی آن بود. طی سه راهپیمایی فضایی لازم برای انجام‌دادن این عملیات مسئولیت مگنس کارکردن با بازوی ربوتیک شاتل بود.

Sandra_Magnus

ساندرا مگنس در ژانویه‌ی ۲۰۰۶ (دی ۱۳۸۴) همراه با اولگ آرتِمیِف و مایکل برت در آزمایشی ۲روزه شرکت کرد. هدف این آزمایش سنجش توانایی فضانوردان در جان‌به‌دربردن از منطقه‌ای غیرمسکونی بود درصورتی‌که ماژول فرود فضاپیمای سایوز روسی مجبور به فرود اضطراری در ناکجاآباد می‌شد. آن‌ها باید تمرین می‌کردند تا بتوانند با استفاده از کیت‌های موجود در سایوز، ۲-۳ روز خود را در مناطق جنگلی و غیرمسکونی و در هوای سرد و برفی زنده نگاه دارند تا گروه نجات به آن‌ها برسد. آن‌ها این آزمایش را در جنگلی در نزدیکی مسکو انجام دادند. در این زمان چند سری از این آزمایش برای گروه‌های مختلف فضانوردان برگزار شد.

last Mission

پوستر آخرین مأموریت شاتل‌های فضایی

سومین سفر او به فضا در آخرین مأموریت شاتل‌های فضایی بود که پس از آن شاتل‌ها بازنشسته شدند. مأموریت ۱۳۵-STS از ۸ تا ۲۱ ژوئیه‌ی ۲۰۱۱ (۱۷ تا ۳۰ تیر ۱۳۹۰) انجام شد. این مأموریت را شاتل آتلانتیس انجام داد. در این پرواز فقط چهار فضانورد حضور داشتند که از زمان مأموریت ۶-STS چلنجر در سال ۱۹۸۳ (۱۳۶۲) بی‌سابقه بود. این درواقع تنها باری بود که فقط چهار فضانورد با شاتل به ایستگاه فضایی می‌رفتند. علت کم‌بودن تعداد فضانوردان در این مأموریت آن بود که شاتل‌های اندیور و دیسکاوری هم بازنشسته شده بودند و اگر احتمالاً برای شاتل آتلانتیس مشکلی پیش می‌آمد فضانوردان باید به ایستگاه فضایی منتقل می‌شدند و سپس در دوره‌ای یک‌ساله یکی‌یکی با فضاپیمای سایوز روسی به زمین بازمی‌گشتند. محموله‌ی اصلی این مأموریت ماژول لجستیک چندمنظوره (MPLM) به نام رافائلو برای ایستگاه فضایی بود.

ساندرا مگنس تاکنون بیش از ۱۵۷ روز را در فضا سپری کرده و همچنان فضانورد فعال ناسا و مدیر اجرایی مؤسسه‌ی غیرانتفاعی هوانوردی و فضانوردی آمریکا (AIAA) است.

 
   • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic