pamela-melroy

شادی حامدی آزاد

پَمِلا مِلروی افسر بازنشسته‌ی نیروی هوایی ایالات متحده و فضانورد سابق ناساست که در سه مأموریت شاتل فضایی شرکت داشته و فرماندهی یکی از آن‌ها را بر عهده داشته است. او اکنون مدیر اداره‌ی فناوری در سازمان پروژه‌های پژوهشی پیشرفته‌ی دفاعی (DARPA) وابسته به وزارت دفاع ایالات متحده است.

پملا ملروی در ۱۷ سپتامبر ۱۹۶۱ (۲۶ شهریور ۱۳۴۰) در پالو آلتو کالیفرنیا متولد شد. او در سال ۱۹۸۳ (۱۳۶۲) از کالج ولزلی لیسانس فیزیک و نجوم گرفت و سپس در رشته‌ی علوم سیاره‌ای و زمین‌شناسی در مؤسسه‌ی فناوری ماساچوستز (MIT) ادامه‌ی تحصیل داد. خانم ملروی در سال ۲۰۰۸ (۱۳۸۷) از کالج یونا در نیویورک دکتری افتخاری دریافت کرد. او پس از طی دوران فوق‌لیسانس خود در دوره‌های خلبانی نیروی هوایی شرکت کرد و در سال ۱۹۸۵ (۱۳۶۴) فارغ‌التحصیل شد. سپس خلبان آزمایش‌گر شد و تا زمان بازنشستگی در سال ۲۰۰۷ (۱۳۸۶) بیش از ۵۰۰۰ ساعت پرواز با بیش از ۵۰ نوع مختلف هواپیما را در کارنامه‌ی خود ثبت کرد.

خانم ملروی در سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳) برای فضانوردی از سوی ناسا انتخاب شد و تمرین‌ها و آموزش‌های لازم را برای خلبانی شاتل فضایی گذراند. پیش از پرواز، مانند همه‌ی همکارانش، مدتی را در اداره‌ی فضانوردان و در بخش پشتیبانی پرتاب و فرود فضانوردان و همچنین در سِمَت CAPCOM خدمت کرد. او در دو پرواز نخست خود خلبان شاتل بود و در سومین و آخرین مأموریتش فرماندهی شاتل را بر عهده داشت و به این ترتیب پس از آیلین کالینز دومین فرمانده زن شاتل شد.

Pamela Melroy1

نخستین سفر خانم ملروی به فضا ۱۱ تا ۲۴ اکتبر ۲۰۰۰ (۲۰ مهر تا ۳ آبان ۱۳۷۹) سوار بر شاتل دیسکاوری بود. در این مأموریت ۱۳روزه فضانوردان دو قطعه‌ی مهم ایستگاه فضایی را به‌کمک بازوی ربوتیک شاتل و انجام چهار راهپیمایی فضایی به آن متصل کردند. بعد از این مأموریت، ایستگاه فضایی وسیع‌تر و آماده‌ی پذیرش ساکنان آینده‌ی خود شد. سفر دوم او به فضا سوار بر شاتل آتلانتیس از ۷ تا ۱۸ اکتبر ۲۰۰۲ (۱۵ تا ۲۶ مهر ۱۳۸۱) بود. این پرواز هم جزو مأموریت‌های تکمیل ایستگاه فضایی و شامل سه راهپیمایی فضایی بود. این نخستین باری بود که دوربینی به مخزن خارجی شاتل متصل شد و خدمه‌ی کنترل پرواز روی زمین می‌توانستند نمای زنده‌ی پرتاب شاتل را از آن دوربین مشاهده کنند. آخرین پرواز خانم ملروی ۲۳ اکتبر تا ۷ نوامبر ۲۰۰۷ (اول تا ۱۶ آبان ۱۳۸۶) سوار بر شاتل دیسکاوری بود. در این مأموریت بخش موسوم به نود ۲ یا هارمونی به ایستگاه اضافه شد که به این ترتیب امکان اضافه‌شدن آزمایشگاه‌های بین‌المللی آینده به ایستگاه فضایی فراهم شد. همچنین در این مأموریت جابه‌جایی یکی از آرایه‌های صفحه‌های خورشیدی ایستگاه روی بدنه‌ی آن موجب آسیب‌دیدگی این صفحه‌ها شد ولی طی یک راهپیمایی فضاییِ برنامه‌ریزی‌نشده اما موفق این آسیب‌دیدگی تعمیر شد.

خانم ملروی در مجموع بیش از ۳۸ روز در فضا بوده است. در تابستان ۲۰۰۹ (۱۳۸۸) ناسا را ترک کرد و مدتی مدیر برنامه‌ی کاوش‌های فضایی خلاقانه در شرکت لاکهید مارتین (شرکت مهمِ تولیدکننده‌ی محصولات صنایع هوافضایی و نظامی پیشرفته در آمریکا) بود. او در سال ۲۰۱۱ (۱۳۹۰) به سازمان هوانوردی فدرال آمریکا پیوست و در نقش مشاور ارشد و مدیر اداره‌ی حمل‌ونقل تجاری-فضایی این سازمان خدمت کرد. او در ابتدای سال ۲۰۱۳ (۱۳۹۱) این اداره را ترک کرد و به وزارت دفاع ایالات متحده پیوست.  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات