تاریخ : پنجشنبه 19 دی 1392 | 04:34 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

0_2124da9d11a2abb442163a935f12891b 

نویسنده: شادی حامدی آزاد

اِلِن بِیکر (Ellen Baker)

پزشک آمریکایی و فضانورد بازنشسته‌ی ناسا است که در ۲۷ آوریل ۱۹۵۳ (۷ اردیبهشت ۱۳۳۲) در فایت‌ویل کارولینای شمالی متولد شد. او اکنون رئیس شاخه‌ی آموزش پزشکی اداره‌ی فضانوردان ناساست.

خانم بیکر در سال ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) لیسانس زمین‌شناسی را از دانشگاه بوفالو و چهار سال بعد دکتری پزشکی را از دانشگاه کرنل دریافت کرد و در مرکز علوم بهداشتی در دانشگاه تگزاس دوره‌ی پزشکی داخلی دید. او همچنین در سال ۱۹۹۴ (۱۳۷۳) مدرک فوق‌لیسانسی در رشته‌ی بهداشت عمومی از دانشگاه تگزاس دریافت کرد.

او در سال ۱۹۸۱ (۱۳۶۰)، در سمت سرپزشک به مرکز فضایی جانسون ناسا پیوست و در همان سال از دوره‌ی پزشکی هوافضایی در پایگاه نیروی هوایی بروکس در تگزاس فارغ‌التحصیل شد. او مدتی پزشک کلینیک مرکز فضایی بود تا در سال ۱۹۸۴ (۱۳۶۳) از سوی ناسا برای مأموریت فضایی برگزیده شد. خانم بیکر پیش از پرواز سِمَت‌های مختلفی در بخش‌های پشتیبان پروازهای شاتل و همچنین ساخت ایستگاه فضایی بین‌المللی داشت.

او سرانجام از ۱۸ تا ۲۳ اکتبر ۱۹۸۹ (۲۶ مهر تا اول آبان ۱۳۶۸) سوار بر شاتل آتلانتیس و در سِمَت متخصص مأموریت به فضا سفر کرد. در این سفر فضاپیمای گالیله به سوی سیاره‌ی مشتری ارسال شد. یکی از مسئولیت‌های خانم بیکر در این مأموریت نقشه‌برداری از اُزُن جوّی و انجام چند آزمایش پزشکی بود. او دو بار دیگر هم به فضا سفر کرد؛ ۲۵ ژوئن تا ۹ ژوئیه ۱۹۹۲ (۴ تا ۱۸ تیر ۱۳۷۱) سوار بر شاتل کلمبیا، و آخرین بار هم دوباره سوار بر آتلانتیس از ۲۷ ژوئن تا ۷ ژوئیه ۱۹۹۵ (۶ تا ۱۶ تیر ۱۳۷۴). این نخستین پرواز شاتل فضایی برای اتصال به ایستگاه فضایی میر روسیه بود که در آن چند فضانورد جایگزین فضانوردان میر شدند و فضانورد زن آمریکایی، بانی دانبار، برای اقامت سه‌ماهه وارد ایستگاه میر شد. در این مأموریت ۹روزه خانم بیکر آزمایش‌های سنجش پزشکی روی خدمه‌ی میر، که قرار بود به زمین بازگردند، انجام داد. او در مجموع بیش از ۲۸ روز را در فضا سپری کرده است.

 

مارشا سو آیْوینز (Marsha Sue Ivins)Marsha_Ivins_2

فضانورد بازنشسته‌ی ناسا با سابقه‌ی پنج پرواز فضایی است که در ۱۵ آوریل ۱۹۵۱ (۲۵ فروردین ۱۳۳۰) در بالتیمور مریلند متولد شد. او در سال ۱۹۷۳ (۱۳۵۲) مهندسی هوافضا را از دانشگاه کلرادو بولدر دریافت کرد و بلافاصله مشغول کار در مرکز فضایی جانسون ناسا شد. کار او اغلب در زمینه‌ی کنترل مدارگردها بود تا اینکه در سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۹) در سِمَت مهندس پرواز و کمک‌خلبان هواپیمای اداری ناسا (جتی مخصوص رفت‌وآمد مسئولان بخش ریاست ناسا) مشغول شد. خانم آیوینز چهار سال بعد برای فضانوردی برگزیده شد.

نخستین مأموریت او ۹ تا ۲۰ ژانویه ۱۹۹۰ (۱۹ تا ۳۰ دی ۱۳۶۸) سوار بر شاتل کلمبیا، مأموریت دوم ۳۱ ژوئیه تا ۸ اوت ۱۹۹۲ (۹ تا ۱۷ مرداد ۱۳۷۱) با شاتل آتلانتیس، سومین مأموریت ۴ تا ۱۸ مارس ۱۹۹۴ (۱۳ تا ۲۷ اسفند ۱۳۷۲) سوار بر شاتل کلمبیا، مأموریت چهارم ۱۲ تا ۲۲ ژانویه ۱۹۹۷ (۲۳ دی تا ۳ بهمن ۱۳۷۵) سوار بر شاتل آتلانتیس، و پنجمین مأموریت هم از ۷ تا ۲۰ فوریه ۲۰۰۱ (۱۹ بهمن تا ۲ اسفند ۱۳۷۹) سوار بر شاتل آتلانتیس انجام شد. در این مأموریت آخر ماژول دستینی (Destiny) آمریکا طی سه راهپیمایی فضایی به ایستگاه فضایی اضافه شد. خانم آیوینز در مجموع بیش از ۵۵ روز را در فضا سپری کرده است.  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات