تاریخ : پنجشنبه 19 دی 1392 | 04:36 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

godwin

شادی‌ حامدی آزاد

لیندا گادوین (Linda Godwin)

دانشمند آمریکایی و فضانورد بازنشسته‌ی ناساست که در ۲ ژوئیه‌ی ۱۹۵۲ (۱۱ تیر ۱۳۳۱) در شهر کِیپ‌ژِراردو در ایالت میزوری متولد شد. او اکنون معاون رئیس اداره‌ی کاوش، پرواز و عملیات خدمه‌ی مرکز فضایی جانسون ناسا و همچنین استاد فیزیک و نجوم در دانشگاه میزوری است.

خانم گادوین در شهر جکسون ایالت میزوری پرورش یافت و در سال ۱۹۷۴ (۱۳۵۳) با مدرک لیسانس ریاضی و فیزیک از دانشگاه ایالتی ساوث‌ایست میزوری فارغ‌التحصیل شد و تا سال ۱۹۸۰ (۱۳۵۹) هم دکتری فیزیک را از دانشگاه میزوری گرفت. او تا پیش از پیوستن به ناسا به تدریس در دانشگاه و همچنین کار پژوهشی در آزمایشگاه‌های فیزیک دانشگاه مشغول بود؛ ازجمله پژوهش‌هایی در دماهای پایین فیزیک حالت جامد.

خانم گادوین در سال ۱۹۸۰ در مقام فیزیک‌دان به ناسا پیوست و در اداره‌ی عملیات مأموریت مشغول به خدمت شد. پنج سال بعد برای فضانوردی برگزیده شد و یک سال بعد از آن رسماً فضانورد شد. از کارهای فنی او پیش از پرواز می‌توان به بازبینی نرم‌افزارهای پرواز در آزمایشگاه مجتمع‌سازی سامانه‌های الکترونیکی شاتل فضایی (SAIL) اشاره کرد. او همچنین مدتی رئیس شاخه‌ی توسعه‌ی مأموریت اداره‌ی فضانوردان، و معاون رئیس اداره‌ی فضانوردان بوده است. لیندا گادوین چهار بار به فضا سفر کرد.

نخستین مأموریت او ۵ تا ۱۱ آوریل ۱۹۹۱ (۱۶ تا ۲۲ فروردین ۱۳۷۰) سوار بر شاتل آتلانتیس بود که در آن رصدخانه‌ی پرتو گاما (GRO) به مدار برده شد. دومین مأموریت او ۹ تا ۲۰ آوریل ۱۹۹۴ (۲۰ تا ۳۱ فروردین ۱۳۷۳) سوار بر شاتل اندیور انجام شد. در سومین مأموریت، از ۲۲ تا ۳۱ مارس ۱۹۹۶ (۳ تا ۱۲ فروردین ۱۳۷۵) سوار بر شاتل آتلانتیس، خانم گادوین راهپیمایی فضایی ۶ساعته‌ای را انجام داد و این نخستین راهپیمایی‌ای بود که حین اتصال شاتل به ایستگاهی در مدار انجام می‌شد. او چهارمین زن فضانوردی بود که راهپیمایی فضایی انجام می‌داد. چهارمین سفر خانم گادوین سوار بر شاتل اندیور از ۵ تا ۱۷ دسامبر ۲۰۰۱ (۱۴ تا ۲۶ آذر ۱۳۸۰) انجام شد که دوازدهمین ملاقات شاتل با ایستگاه فضایی بین‌المللی بود. او در این سفر آخر با بازوی ربوتیک شاتل کار کرد و همچنین در راهپیمایی فضایی شرکت کرد تا پوشش‌های حرارتی را دور آرایه‌ی خورشیدی ایستگاه فضایی بکشد. خانم گادوین در مجموع بیش از ۳۸ روز را در فضا سپری کرده و ده ساعت راهپیمایی فضایی انجام داده است.  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات