تاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 11:03 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


ساندویچی که آنرا با کاغذش می خورند !

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که در حین خوردن ساندویچ کاغذ آن را نیز بخورید و این باعث می شود تا مزه بدی در دهان شما به وجود آید. خوردن کاغذ ساندویچ ممکن است ضررهای را نیز برای بدن شما به همراه داشته باشد اما به تازگی این مشکل نیز رفع شده است و یک رستوران برزیلی کاغذهای خوراکی همراه غذا سرو می کند.

با توجه به تحقیقاتی که انجام گرفته است در سال 2011 نزدیک به 75 میلیون تن کاغذ ساندویچ در دنیا مصرف شده است که تنها 25 درصد آن وارد چرخه بازیافت شده است و از همین رو محققان سعی در درست کردن کاغذهای خوراکی کرده بودند. این رستوران که بیشتر همبرگر می فروشد اعلام کرده از این پس کاغذهایی خوراکی به مردم ارائه می دهد و این کاغذها از مواد غذایی خاصی درست شده است که طعم خوبی نیز دارند.

این رستوران همچنان راز خود را فاش نکرده است اما عکس العمل مشتریان نشان می دهد که این کاغذها بسیار خوشمزه هستند و طعم غذا را نیز ازبین نمی برند.

منبع : کنجکاو
تاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 11:02 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


آی‏بی‌ام: کامپیوترها تا 5 سال دیگر دارای حس خواهند شد

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


کامپیوترهایی که امروزه ما با آن‌ها سر و کار داریم، توانایی‌های زیادی دارند. از اعلام وضعیت آب و هوا در کسری از ثانیه، تا خرید یک جنس کوچک در هر ساعتی از شبانه روز. اما صحبت از حس کردن که می‌شود، کار کامپیوترها تمام است! در این میان IBM نظر متفاوتی دارد.

آی‏بی‌ام معتقد است که تا 5 سال دیگر اوضاع به طور کامل تفاوت خواهد کرد. تا این زمان، کامپیوترها حواس بیشتری پیدا خواهند کرد و نسبت به محیط خود اطلاعات بیشتری خواهند داشت.

آی‏بی‌ام در گزارش سالانه خود با نام "5 in 5"، که به پیش بینی اوضاع دنیای کامپیوترها در 5 سال آینده می‌پردازد پیش بینی می‌کند که کامپیوترها در این بازه زمانی دارای حواس 5 گانه انسانی خواهند شد، می‌توانند ببینند، گوش کنند، مزه‌ها را بفهمند، بو بکشند و حتی لمس کنند.

به دست آوردن این حواس در گرو کسب یک موضوع خواهد بود و آن هم استفاده از Cognitive Computingاست که می‌تواند ماشین‌ها را به گونه ای از موجودات زنده تبدیل سازد. به عنوان مثال اگر کامپیوتری از محاسبات آگاهی دهنده بهره بگیرد، می‌تواند با دیدن یک نقاشی، به تجزیه و تحلیل رنگ، شکل و اجزای تشکیل دهنده آن بپردازد. در نتیجه با فهمیدن نقاشی می‌تواند همانند انسان رفتار کند.

مزایای محاسبات بر مبنای دانش

Bernie Meyersonیکی از مدیران آی بی‌ام در این زمینه بیان می‌کند که اصولاً موضوع محاسبات بر اساس دانش می‌تواند پایه تفاوت کامپیوترها باشد. "شما باید درباره نحوه استفاده و کسب داده به شیوه ای متفاوت بی اندیشید. نمی‌توانید دیگر فقط یک عکس بگیرید و آن را به عنوان یک فایل تصویری ذخیره کنید. محاسبه بر اساس دانش می‌تواند مزیت بسیار زیادی ایجاد کرده و قابلیت‌های زیادی را به نمایش بگذارد."

یکی از تفاوت‌های اصلی، بین محاسبه بر اساس دانش و یک محاسبه سنتی، ایده شکل گیری یادگیری است. سیستم‌هایی که بر مبنای دانش فعالیت می‌کنند، جواب‌های همیشگی و عادی ارائه نمی‌کنند. این سیستم‌ها اگر پاسخ اشتباهی بدهند، برای تصحیح آن تا زمانی که پاسخ درستی به دست بیاورند تلاش می‌کنند.

"در یک ماشین یاد گیرنده، شما تنها ماشین را راه اندازی می‌کنید و ماشین شروع به دیدن و یادگرفتن می‌کند. این موضوع با سیستم‏های دیگر خیلی متفاوت است، چون این گونه ماشین‌ها بر اساس آمار و اطلاعاتی که به دست می‌آورند، یاد می‌گیرند. اگر نتیجه به دست آمده اشتباه باشد، کامپیوتر می‌تواند با استفاده از روش‌های دیگر پاسخ صحیح را بیاید."

سیستم‌های مبتنی بر یادگیری با سیستم‌های هوشمند متفاوتند


میرسون در این باره نیز توضیحاتی می‌دهد و تفاوت سیستم‌های هوشمند را با سیستم‌های یادگیرنده یک بار دیگر بیان می‌کند. "این فناوری بسیار کاربردی و کمک کننده خواهد بود. این سیستم شاید توانایی‌های زیادی در خیلی زمینه‌ها نداشته باشد، اما برای کمک به انسان‌ها بسیار مفید خواهد بود". آینده این گونه سیستم‌ها چگونه خواهد بود؟ آیا 5 سال آینده شاهد حضور سیستم‌هایی خواهیم بود که حواس 5 گانه انسان را به همراه خواهند داشت؟

منبع : آی کلاب

در کانادا از بلوتوث برای کنترل ترافیک و محاسبه تعداد خودروهای جاده استفاده می‌شود 

گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.net


در شهر کلگری از استان آلبرتا کانادا از فناوری بلوتوث برای مانیتور کردن شرایط ترافیک و اطلاع رسانی زنده به راننده در رابطه با حجم ترافیک استفاده می‌شود. در این فناوری کد شناسایی خاصی که در تمام ابزارهای مجهز به بلوتوث مانند تلفن هوشمند، تبلت، هدنز فری و غیره وجود دارد، تشخیص داده شده و براساس آن اطلاعات مربوط به ترافیک گردآوری می‌شوند.


در بزرگراه‌ها و معابر اصلی، استیشن‌هایی تعبیه شده‌اند که براساس تلفن هوشمند و دیگر ابزارهای مجهز به بلوتوث، تعداد خودروهای موجود در بزرگراه محاسبه می‌شوند. سپس این اطلاعات به مرکز تجزیه و تحلیل ترافیک ارسال شده و براساس اطلاعات جمع آوری شده، برروی تابلوهای جاده‌ای میزان ترافیک و مدت زمان تاخیر برای رسیدن به مقصد نمایش داده می‌شوند و در صورت نیاز مسیرهای کم ترافیک جایگزین پیشنهاد داده می‌شوند.

این سیستم در سال 2010 به صورت آزمایشی در شهر کلگری راه اندازی شد و پس از تکمیل مراحل اطمینال بخشی، حالا این سیستم نهایی شده و مورد استفاده قرار گرفته است. در نسخه نهایی این سیستم که در حال حاضر نیز فعال است، ابزارهای بلوتوث مردم پیاده رو، جدا شده و آنها به عنوان خودرو تشخیص داده نمی‌شوند.

منبع : زومیت

طرح مفهومی مبتنی بر NFC هیوندای،
گوشی هوشمند را جایگزین سوئیچ خودررو شما می‌کند

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


هیوندای در زمینه استفاده از فناوری بی‌سیم در خودرو از تویوتا عقب نمانده و تصمیم گرفته تا سال ۲۰۱۵ مشتریان خود را از شر کلیدهای فلزی راحت کند. سیستم مبتنی بر NFC که این کمپانی در حال کار بر روی آن است می‌تواند قابلیت‌های ویژه‌ای را به خودروهای این کمپانی اضافه نماید.

شاید تویوتا اولین سازنده خودرو باشد که قابلیت شارژ بی‌سیم Qi را به اتومبیل‌های خود اضافه کرده باشد، ولی برنامه‌های آغشته به NFC هیوندای برای چند سال آینده بلندپروازانه‌تر هستند.

این کمپانی با طرح مفهومی جدید قابلیت اتصال، که طبق برنامه در سال ۲۰۱۵ به مرحله تولید خواهد رسید، می‌خواهد کاری کند کارستان! هدف آن است که رانندگان از شر کلیدهای فلزی که سالهای سال با خود حمل می‌کردند راحت شوند و برای کنترل اتومبیل خود از یک گوشی هوشمند مجهز به NFC استفاده کنند. هیوندای در ابتدای هفته جاری این فناوری را بر روی خودروی مدل i30 نسل جدید خود آزمایش کرد. البته این کمپانی هنوز جزئیات مربوط به هزینه استفاده از این فناوری و این که چه مدل‌هایی به آن مجهز خواهند شد را منتشر نکرده است.

این تکنولوژی بی‌سیم هیوندای بی‌شباهت به نمونه کنونی‌اش که امکان باز و بسته کردن قفل درهای خودرو از طریق گوشی هوشمند را می‌دهد، نیست، ولی بسیار پیشرفته‌تر از آن عمل می‌کند. از طریق NFC این امکان وجود دارد که هر وسیله نقلیه‌ای بر اساس تلفن هوشمند صاحب خودرو پروفایل ویژه وی را داشته باشد. بنابراین این فناوری حداقل در تئوری می‌تواند قبل از آن که کمربندتان را ببندید، موقعیت آینه‌ها، وضعیت صندلی و حجم صدای سیستم پخش مطلوب شما را تنظیم کند. تصور کنید که شما بصورت مشترک با همسر یا خواهر و برادر خود از یک خودرو استفاده می‌کنید، به این ترتیب هر کدام از افراد پروفایل خود را دارند و زمانی که وارد خودرو می‌شوند پروفایل مربوط به آنها برروی اتومبیل اجرا می‌شود.

فناوری هیوندای درست مثل Qi تویوتا از یک صفحه القایی داخلی برای شارژ بهره می‌برد که می‌تواند در حین حرکت انرژی مورد نیاز دستگاه های مورد نظر شما در اتومبیل را فراهم کند. همچنین یک صفحه لمسی در این خودروها تعبیه شده که لیست مخاطبین، مجموعه موزیک و سایر اطلاعات شخصی را نمایش می‌دهد.

منبع : زومیتتاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 11:00 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


شروع به کار طولانی ترین خط قطار سریع السیر دنیا در چین

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


این بار در چین، قطارهای سریع السیر یک مرحله برجسته دیگر را پشت سر می گذارند. خط سریع السیر پکن-گوانگجو با طول 2300 کیلومتر، با افتتاح خود بدل به بلندترین مسیر قطار پر سرعت دنیا و باعث کاهش زمان سفر بین این دو شهر سرمایه داری و تولیدی از 22 به 8 ساعت، و صرفه جویی زیادی برای مسافران می شود. 

این قطار که با میانگین سرعت 300 کیلومتر در ساعت حرکت می کند، در 4 ایستگاه بین راهی هم توقف دارد و افتتاح آن، شبکه خطوط ریلی پر سرعت این کشور را گسترش می دهد. شبکه ای که از سال 2007 شروع به کار کرد و در حال حاضر 9300 کیلومتر طول خطوط ریل گذاری شده آن است. طرح توسعه آن شامل رسیدن به پوشش 50 هزار کیلومتری تا سال 2020 است. 

البته این پیشرفت ها بدون نگرانی نیز حاصل نشده. از سال 2008، امنیت مسافران در قطارهای پر سرعت جزو دغدغه های اصلی بود و در سال 2011 نیز حادثه قطار جان 40 نفر را گرفت. 

زمان بندی حرکت قطارهای سریع السیر با جشن سال نوی چینی هماهنگ است که تا یک ماه دیگر از راه می رسد و صدها میلیون نفر از مردم چین به خانه های اجدادی خودشان می روند، چیزی که از آن به "بزرگترین مهاجرت سالانه دنیا" یاد می شود و قطار های سریع السیر نقش پر رنگی در آن خواهند داشت.تاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 11:00 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


امنیتی، جاسوسی و سلاح ها

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


یکی از شرکت های پیمانکاری دفاعی آلمان به تازگی سیستم لیزری دو بخشی را به نمایش گذارده که با خروجی ۵۰ کیلو وات توانایی سرنگون سازی اشیاء پرنده و گلوله های خمپاره میان پرواز را دارد. این سلاح لیزر پر انرژی ، یک لیزر اصلی ۳۰ کیلوواتی دارد که درون برجک گردان قرار گرفته و همچنین مجهز به یک اشعه ثانویه ۲۰ کیلوواتی است که برای هدف گیری اشیا و اهداف ثابت به کار می رود. در تست های انجام شده اشعه این سلاح لیزری به راحتی یک تیرآهن ۱۵میلیمتری را از فاصله تفریبی ۹۲۰ متری سوراخ کرده است. لیزر گردان ۳۰ کیلو واتی هم می تواند اشیاء پرنده با سرعت بیش از ۱۸۰ کیلومتر در ساعت را مورد هدف قرار دهد. 

شاید بتوان تاثیرگذارترین وجه این سیستم را، توانایی آن در قفل شدن روی اهداف متحرک کوچک دانست. در شبیه سازی یک گلوله خمپاره، آزمون گرها از یک توپ فولادی با قطر ۳ اینچ استفاده کردند. این سلاح لیزری پر انرژی به راحتی می تواند با استفاده از سیستم ردیابی دو سطحی خود موشک ها و اجسام متحرک را شناسایی کند. این سیستم کار شناسایی را با همان لیزر و از طریق بخش ثابت و برج متحرک انجام می دهد. 

البته این اولین بار نیست که این شرکت آلمانی دست به کار تولید یک سلاح لیزری شده است. آنها سال گذشته هم نسخه ای ۱۰ کیلوواتی از این سلاح را به نمایش گذاردند. البته به نظر می رسد که این سلاح هم آنها را راضی نکرده و صاحبان کمپانی از طرح های شان برای تولید یک توپ لیزری ۱۰۰ کیلو واتی سخن می گویند. 

اگر چه تنها آلمانی ها نیستند که به دنبال ساخت سلاح های لیزری اند و این داستان هم کم کم به یک رقابت تمام عیار تبدیل می شود. یک موسسه آمریکایی نیز چندی قبل سلاح ۵۰ کیلو واتی خود را با قابلیت هایی رقابتی رونمایی کرده است. سلاح آمریکایی ها حتی می تواند هواپیماهای روی یک ناو جنگی در حال حرکت را هم هدف قرار دهد.

منبع : نارنجی
گوگل تی وی های 2013 ال جی با طراحی جدید و در اندازه های مختلف

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در سال 2011 اریک اشمیت پیش بینی کرد که گوگل تی وی ها در تابستان امسال، تبدیل به اکثریت تلویزیون های جدیدی به فروش رسیده خواهند شد. هر چند پیش بینی او امسال به واقعیت نپیوست، ولی 2013 می تواند سال شکوفایی و نزدیک شدن هر چه بیشتر گوگل به این هدف باشد. 

کمپانی LG امروز گوگل تی وی های جدید خود برای سال 2013 را رونمایی کرد که شامل مدل هایی با پنل های 42، 47، 50، 55 و 60 اینچی است و بنابراین حالا مشتریان 3 انتخاب جدید علاوه بر اندازه های 47 و 55 اینچ که از قبل موجود بود نیز خواهند داشت. 

همانطور که درعکس مشاهده می کنید گوگل تی وی 2013 ال جی، طراحی جدیدی را در قسمت پایه دارد و حاشیه دور پنل نیز سال به سال به سمت صفر میل می کند. بر روی این تلویزیون ها پلتفرم نرم افزاری Google TV 3.0 نصب است و قابلیت هایی مانند دستورات صوتی ساده و پیشنهاد خودکار محتواها، اپلیکیشن ها و بازی های کلود را به کاربر ارائه می کند. قرار است این تلویزیون ها برای اولین بار در CES 2013 به نمایش عمومی در آیند و برای داشتن مشخصات بیشتر و البته قیمت آنها باید تا آن موقع صبر کنیم.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در کنار این مطلب بد نیست از مجیک ریموت 2013 ال جی نیز نام ببریم که چند روز پیش معرفی شد و کاربر با استفاده از آن می تواند انواع مختلف تلویزیون های هوشمند، ست-تاپ باکس های تلویزیونی، و نیز پخش کننده های صوتی و تصویری را کنترل کند. 

منبع : نارنجی

آیا فیزیکدان های ذرات، در اصل "2" ذره بوزون هیگز کشف کرده اند؟

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


بوزون هیگز را که به خاطر دارید؟ همان ذره بنیادی که در 14 تیر ماه 1391 خبر رسمی کشف آن را در نارنجی نوشتیم و در ادامه توضیحاتی کامل درباره ماهیت آن و نقشی که در مدل استاندارد فیزیک ذرات بر عهده دارد، برای شما آوردیم.

بوزون هیگز معروف به ذره خدا که در ابتدای تابستان کشف شد، علم خالص و واقعی است نه داستان های خیالی یا ایراد فنی دستگاه ها. اما آیا ماجرا به همینجا ختم شده؟ خیر، یک نا به هنجاری در داده های به دست آمده، این احتمال را پدید آورده که احتمالاً دو ذره بوزون در آزمایش ها کشف شده و نه یکی. همان زمان هم اشاره داشتیم که هنوز برخی از داده ها به طول کامل آنالیز نشده اند.

داده های به دست آمده در دل خود مواردی را پنهان کرده بودند که جای بررسی بیشتر داشت ولی آنچه مهم بود و اعلام نیز شد، اثبات وجود ذره بوزون هیگز بود. حالا به لطف داده ها می دانیم که هیگز در فرآیند متلاشی شدن خود، به دو فوتون بیش از آن تعدادی که انتظار می رفت، تقسیم شده و این، می تواند دلیلی باشد برای اینکه چیزهایی فراتر از درک امروزی بشر از فیزیک، در پس پرده قرار دارد.

در ماه گذشته میلادی دانشمندان دو پروژه اطلس و CMS همه داده ها را به روز رسانی کردند جز اطلاعات مربوط به آن دو فوتون را تا اینکه دیروز دانشمندان پروژه اطلس سر انجام این داده مهم را نیز به روز کردند و بالاخره فهمیدیم که چرا داده ها را مخفی نگه داشته بودند. آنچه آنها یافته اند، بسیار عجیب و شگف آور است. آنقدر عجیب که خودشان فرض را بر این گذاشته اند که احتمالاً "اشتباهی صورت گرفته و با جمع آوری داده های بیشتر رفع خواهد شد." اما قضیه چیست؟

آنها به جای یک نقطه ماکزیمم واضح در داده ها، دو نقطه اوج مشاهده کرده اند و حالا این طور به نظر می رسد که یک بوزون هیگز با جرم 123.5 گیگا الکترون ولت (واحدی که فیزیکدانان ذرات برای جرم استفاده می کنند) داریم و یک بوزون هیگز دیگر نیز با جرم 126.6 گیگا الکترون ولت. اختلافی نزدیک به 3 گیگا الکترون ولت بین این دو وجود دارد و محققان پروژه اطلس ماه گذشته را صرف این کرده اند که در یابند آیا احتمال وجود ایراد در داده ها هست یا خیر.

مدل استاندارد فیزیک ذرات چه می گوید؟ حقیقت این است که در الحاقیه های مدل استاندارد، احتمال وجود بوزون هیگز های متعدد وجود دارد ولی در هیچ کدام از موارد، پیش بینی نشده که دو تا از آنها جرمی چنین نزدیک به هم داشته باشند و در ضمن، اشاره ای به این نشده که چرا باید موقع متلاشی شدن، یکی از بوزون هیگز ها به دو ذره بوزون Z و دیگری به فوتون ها تجزیه شوند. جرم 123.5 گیگا الکترون ولت با تقسیم هیگز به دو ذره Z کشف شده.

فیزیکدان ذرات آقای آدام فالکووسکی درباره این نتایج نوشته که به احتمال زیاد یک مشکل سیستماتیک در بین است و نه کشفیات جذاب فیزیکی و منظورش از مشکل سیستماتیک، چیزی شبیه آشکارسازهایی است که به درستی کالیبره نشده اند. فیزیکدانی به نام توماسو دوریگو حاضر است 100 دلار وسط بگذارد زیرا مطمئن است که یک ایراد فنی در بین است. با این حال فیزیکدان های پروژه اطلس نسبت به هر دو احتمال (ایراد فنی یا کشف ذره ای جدید) آگاه هستند و البته که تلاش 1 ماهه آنها برای جمع آوری داده های جدید به منظور رفع مشکل، نتوانسته بوزون هیگز دوم را محو کند و نا به هنجاری مذکور هنوز قرص و محکم سر جای خودش باقی است.

باید تا 3 ماه دیگر یعنی ماه مارس صبر کرد تا طبق زمان بندی، داده های جدید منتشر شوند. آیا با انتشار آنها این نقطه ابهام بر طرف می شود، یا هم همچنان پا بر جا مانده و بر شگفتی ها می افزاید؟ 

منبع : خوارزمی

توشیبا از سنسور 20 مگاپیکسلی برای دوربین‌های فشرده خبر داد

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


وقتی کیفیت و کارایی تلفن‌های هوشمند روز به روز به دوربین‌های فشرده نزدیک‌تر می‌شوند، کمپانی ها چطور می‌توانند هنوز مردم را مجاب به خرید دوربین‌های جیبی فشرده کنند؟ بدون شک با افزایش رزولوشن. توشیبا نیز در همین راستا از سنسور 20 مگاپیکسلی 1/2.3 اینچی TCM5115CL پرده برداری کرده است. در ادامه مطلب توضیحات بیشتری در مورد این سنسور CMOS مشاهده خواهید کرد.

یک گام نسبتا بزرگ در دنیای دوربین‌های فشرده برداشته شده است و توشیا توانسته رزولوشن را از 16 مگاپیکسل به 20 مگاپیکسل افزایش دهد. این سنسور قرار است علاوه بر دوربین‌های فشرده در برخی از تلفن‌های هوشمند نیز بکار گرفته شود. در راستای مبارزه با نویز و مشکل حساسیت که معمولا در دوربین‌های جمع و جور و کوچک وجود دارد، این غول ژاپنی از فناوری خاصی بهره برده که تا 15 درصد بهتر از قبل عمل می‌کند و نور بیشتری را نیز جذب می‌نماید.

توشیبا اعلام نموده که این سنسور برای عکاسی بسیار سریع و فیلم‌برداری کاملا مناسب است و دوربین‌های مجهز به آن قادر به ضبط ویدیو 1080p با 60 فریم در ثانیه خواهند بود. این سنسور همچنین به خوبی از عکاسی پشت سر هم در رزولوشن کامل 20 مگاپیکسل پشتیبانی خواهد نمود.

مشخصات فنی سنسور 20 مگاپیکسلی توشیبا:

Part Number: TCM5115CL
Optical Format: 1/2.3 inch
Resolution: 20 megapixels
Pixel Size: 1.2 micrometers
Frame Rate: 30fps @ 20M pixel, RAW10
60fps @ 1080P
100fps @ 720P

تولید انبوه این سنسور تا حدود 8 ماه دیگر آغاز خواهد شد پس فعلا خبری از دوربین‌های 20 مگاپیکسلی فشرده یا تلفن‌های هوشمند 20 مگاپیکسلی نیست.

منبع : زومیت
تاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 10:57 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


آیا 2014، سال تلفن های منعطف خواهد بود؟

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


تصور کنید که بتوانید با تلفن هوشمند خود مثل یک تکه کاغذ رفتار کنید؛ لوله کردن، انداختن، و پا گذاشتن روی آن بدون کوچکترین آسیبی. در حال حاضر محققین در حال کار روی چنین تلفن هایی هستند و نمونه های اولیه ساخته شده، مردم را در نمایشگاه های تکنولوژیک به سمت خود جذب می کنند. در عین حال، شایعات زیادی درباره اینکه سال آینده تلفن های تا شو را در بازار خواهیم دید وجود دارند. کمپانی های مختلفی روی این تکنولوژی کار می کنند: ال جی، فیلیپس، شارپ، سونی، و نوکیا؛ ولی گفته می شود کمپانی کره ای سامسونگ خواهد بود که اولین محصول را ارائه می کند.

سامسونگ توجه زیادی به تکنولوژی نمایشگر منعطف از نوع OLED دارد و معتقد است که بین مصرف کنندگان جهانی بسیار محبوب خواهد شد. سخنگوی سامسونگ می گوید: "نمایشگرهای ما تا شو، قابل لوله کردن، و پوشیدنی هستند و به خاطر استفاده از زیرلایه پلاستیکی خیلی باریک تر، سبک تر و منعطف تر نسبت به تکنولوژی LCD، طول عمر بالاتری هم خواهند داشت."

برای اینکه یک محصول کاملاً منعطف داشته باشیم باید هم نمایشگر در جلو، هم بورد حاوی تراشه ها در عقب و هم باتری دستگاه به علاوه بدنه و صفحه لمسی و سایر قطعات، قابل انعطاف باشند. می دانیم که در حال حاضر خیلی از این قطعات قابل انعطاف نیستند بنابراین به احتمال زیاد نسل اول تلفن های منعطف را نمی توان لوله کرد و در جیب گذاشت، ولی قابلیت انعطاف محدود، خود می تواند در جلوگیری از وارد آمدن صدمه به بخش نمایشگر دستگاه ها و رفع نگرانی از این بابت مفید فایده باشد.

گفته می شود در راه ساخت نمایشگرهای منعطف، کمپانی هایی مثل سامسونگ نیم نگاهی به گرافین دارند؛ متریالی که اولین بار در سال 2004 توسط دو دانشمند روس تبار در دانشگاه منچستر تولید شد. گرافین یک ورقه از جنس کربن با ضخامتی به اندازه یک اتم است، با این حال سخت تر از الماس، سبک، شفاف و منعطف نیز هست.

محققین معتقدند که گرافین می تواند آینده انقلابی دستگاه های دیجیتال را رقم زده و در نهایت جایگزین سیلیکون شود. یکی از دست اندر کاران نوکیا می گوید: "ما هم اکنون مشغول کار بر روی نمایشگرها و سطوح منعطف، خمش پذیر و شفاف هستیم که در آینده می توانند جزئی از تلفن ها، تبلت ها، تلویزیون ها و سلول های خورشیدی باشند. سامسونگ در این زمینه واقعاً پیشرفت کرده ولی ما هم در نوکیا کارهای فوق العاده ای انجام داده ایم."

او می گوید گرافین مکمل و ارتقا دهنده کیفیت OLED ها خواهد بود زیرا به لحاظ تئوریک، حتی باتری یک تلفن منعطف را نیز می توان از این متریال ساخت. به نظر می رسد در آینده، تلفن های ما نه فقط هوشمند، بلکه منعطف نیز خواهند بود. 

منبع : خوارزمی
تاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 10:56 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


روباتی که خواب شما را نقاشی می‌کند!

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


امروزه روبات‌ها همه کاری انجام می‌دهند، از ساخت ماشین تا جارو و چمن زنی! روز به روز هم پای روباتیکشان را از گلیم علم درازتر می‌کنند و گام در عرصه جدید می‌گذارند. روبات ساخته شده توسط تیم متشکل از شرکت‌های hotel Ibis و شرکت سوئدی روباتیک Acne قرار است تحولی درآینده تکنولوژی ایجاد کنند (یعنی ایجاد برند جدیدی در تکنولوژی). با کمک آن‌ها می توان خواب انسان را با استفاده از یک بازوی روباتیک به یک اثر هنری تبدیل کرد!

اتاق خواب هتل‌هایی در سرتاسر اروپا هستند که به تشک خواب با فناوری‌های بالا مجهز شده‌اند. این تشک‌ها شامل ۸۰ سنسور برای ثبت اطلاعات خواب شامل درجه حرارت بدن، فشار بر تشک، صداها، ارتعاشات و لرزش ها هستند. این اطلاعات سپس به داده اولیه یا خام تفسیر و به بازوی روباتی منتقل می‌شوند. در اینجاست که خواب شبانه شما در یک نقاشی باز تولید می‌شود و هر حرکت بدن منجر به حرکتی بر روی بوم نقاشی خواهد شد.

Thomas Dubaere (مدیر عامل در انگستان و ایرلند) می‌گوید: این یک بخش فوق‌العاده از تکنولوژی است، آثاری که ایجاد خواهد شد برای هر مهمان تا حد بسیار زیادی متفاوت است. کسانی که عمیق می‌خوابند، به محض اینکه با سر خود به بالش ضربه بزنند ممکن است خطوط راست و ساده را پیش ببرند در حالی که کسانی که خواب سبکی دارند و همچنین در طول شب تمایل به ضربه زدن دارند، ممکن است یک اثر هنری که کمی انتزاعی‌تر است خلق کنند! در زیر عکس‌هایی از عملکرد این روبات به نمایش در آمده است. تصور می‌کنید خواب شما چه اثر هنری‌ای را خلق خواهد کرد؟!


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتـی پرشین استار | www.Persian-Star.org

منبع : خوارزمیتاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 10:55 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


مؤسس بنیاد SpaceX می‌خواهد ۸۰ هزار نفر را ساکن مریخ کند!


به نظر می‌رسد که اگر محدودیت‌های مالی نبود، فناوری کنونی بشر آنقدر پیشرفته بود که می‌توانست انسان را به سطح مریخ بفرستد. در شرایطی که دولت‌ها نمی‌توانند بودجه کلانی به برنامه‌های اکتشاف فضا اختصاص بدهند و حتی مأموریت‌های بی‌سرنشین هم با کمبود بودجه مواجه هستند، تنها امید رؤیاپردازان، شرکت‌های خصوصی هستند.

"اِلان ماسک"، میلیاردری که بنیاد SpaceX را بنا نهاده است، در خبر تازه‌ای اعلام کرده است که روی پروژه‌ای کار می‌کند که هدف آن فرستادن ۸۰ هزار نفر به مریخ برای تأسیس یک مهاجرنشین فرازمینی است، هزینه مسافرت هر نفر به مریخ در این برنامه ۵۰۰ هزار دلار خواهد بود. مطابق این پروژه جاهطلبانه، نخست باید یک گروه پیشگان ده نفره با یک موشک با سوخت اکسیپژن مایع و متان به مریخ بروند و در مراحل بعدی باید یک تمدن خودکفا در مریخ تشکیل شود.

گفتنش شاید آسان باشد، اما در مقام عمل ایجاد تشکیلاتی که در محتاج مواد اولیه و غذایی ارسالی نباشد، بسیار دشوار است، چرا که برای این کار باید ماشین‌هایی به مریخ ارسال کرد که بتوانند با استفاده از نیتروژن و دی اکسید کرین جو مریخ و آب زیرسطحی این سیاره، مواد حاصل‌خیرکننده خاک، متان و اکسیژن بسازند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


پیشگامانی که به سطح سیاره می‌روند باید گنبدهای شفاف بزرگی بنا کنند که در زیر سطح آنها CO2 جو مریخ جمع‌آوری شود تا بشود گیاهان را پرورش داد. زمانی که امکانات اولیه فراهم شد، می‌توان افراد بیشتری را به مریخ فرستاد. هزینه سفر به مریخ، باید تا سطح ۵۰۰ هزار دلار پایین آورده بشود، با این هزینه شماری از افراد ثروتمند کشورهای توسعه‌یافته توانایی پرداخت هزینه بلیت را خواهند داشت.

هزینه ایجاد این مهاجرنشین ۸۰ هزار نفری، ۳۶ میلیارد دلار خواهد بود و بنابراین لازم است که دولت هم در این امر با SpaceX مشارکت کند، تخمین زده می‌شود اگر هزینه این پروژه بین ۰٫۲۵ درصد تا ۰٫۵ درصد تولید ناخالص داخلی باشد، پروژه از نظر عملی قابل انجام باشد.

تولید ناخالص داخلی آمریکا در سال ۲۰۱۰، ۱۴٫۵ تریلیون دلار بود که ۰٫۲۵ درصد آن، ۳۶ میلیارد دلار بود، اگر ۸۰ هزار نفر مهاجر هم، هر کدام ۵۰۰ هزار دلار بپردازند، سرمایه‌ای معادل ۴۰ میلیارد دلار حاصل خواهد آمد. موشکی که برای سفر باید طراحی و تولید شود، نسخه تکامل‌یافته موشک فالکون ۹ است.

فعلا همه چیز این برنامه در حد داستان‌های علمی تخیلی به نظر می‌رسد، در شرایطی که هنوز برنامه‌ای مصوب و دقیق برای رساندن حتی یک انسان به سطح سیاره مریخ وجود ندارد، این برنامه بیش از حد بلندپروازانه است.

منبع : خوارزمی
عرضه هارد دیسک ۴ ترابایتی وسترن دیجیتال با قیمت ۳۳۹ دلار

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


بالاخره سر و کله هارد دیسک های ۴ ترابایتی هم در بازار تشنه ابزارهای ذخیره سازی اطلاعات پیدا شد و اکنون وسترن دیجیتال مدل داخلی یا اینترنال این محصول خود را آماده فروش کرده است.

این هارد درایو ۴ ترابایتی که WD Black دسک تاپ نامیده می شود، با سرعت ۷۲۰۰ دور در دقیقه کار می کند و از کش ۶۴ مگابایتی به همراه پردازش دوگانه بهره می برد. actuator دو مرحله ای هم این درایو حجیم را دائما فعال نگه می دارد.

این درایو با کابل SATA و سرعت ۶ گیگابیت بر ثانیه به کامپیوتر شما متصل شده و تقریبا بهترین امکانات یک هارد امروزی را تنها با ۳۳۹ دلار برای تان فراهم می آورد. البته شاید برای افرادی که بیشتر به دنبال کارایی و پردازش سنگین هستند، نسبت به SSD کمی گران باشد، اما مطمئنا عاشقان فضای ذخیره سازی را حسابی راضی نگه می دارد

منبع : خوارزمی
تاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 10:54 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

پوست الکترونیک مصنوعی خود ترمیم

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


تصورش را بکنید که بخواهید با ابزارهای دیجیتال یک پوست مصنوعی بسازید. پوستی که از فناوری های ساخت بشر مانند پلاستیک و سنسورهای مختلف تشکیل شده اما خصوصیاتی مشابه با پوست انسان داشته باشد.

پروژه پوست الکترونیک مصنوعی، سال‌ها است که در دانشگاه استنفورد در حال توسعه و تحقیق است. حدود دو سال پیش این پوست می توانست فشار جزیی (در حد نشستن یک مگس) را حس کند. در ماه های بعدی ویرایش جدیدتری از این پوست عرضه شد که می توانست با سنسورهایش بعضی انواع مولکول دی-ان-ای را تشخیص دهد. سال گذشته هم خانم دکتر ژنان بائو (سرپرست پروژه) نوع خاصی از سلول های خورشیدی انعطاف پذیر را ابداع کرد که می توانند انرژی پوست مصنوعی را تامین کنند.

اما جدیدترین مدل این پوست مصنوعی یک قابلیت استشنایی دارد: خودبه‌خود ترمیم می شود. پیش از این هم پلیمرهایی عرضه شده بودند که می توانستند در صورت آسیب دیدن، خود را ترمیم کنند، اما این پوست جدید با همه آن پلیمرها یک فرق اساسی دارد: پلیمرهای خودترمیم قبلی، برای فعال شدن پروسه ترمیم نیاز داشتند در معرض محرکی مانند حرارت یا نور ماورا بنفش قرار بگیرند. اما پوستی که خانم دکتر بائو ساخته است نیازی به این چیزها ندارد و تنها با چفت کردن دو سطح بریده شده در کنار هم برای مدت 30 دقیقه عمل ترمیم صورت می گیرد.

با توجه به اینکه در روش جدید محققان استنفوردی نیازی به فعال کننده نیست، التیام زخم بدون تغییرات مکانیکی یا شیمیایی صورت می پذیرد. بنابراین این پوست می تواند بارها از همان محل جوش بخورد. در حالی که پلیمرهای خودترمیم قبلی حین جوش خوردن دچار تغییر می شدند و نمی توانستند دوباره از همان محل ترمیم شوند. پوست جدید توانسته است تا ۵۰ بار از یک محل بریده شده و دوباره ترمیم شود. و بعد از هر ۵۰ بار، خصوصیات فیزیکی و رسانایی الکتریکی خود را هم حفظ کند.

اگر این قابلیت فوق العاده التیام زخم ها به تنهایی برای تان هیجان انگیز نیست، باید بگوییم که پوست جدید سنسورهایی برای حس فشار و خم شدگی دارد. یعنی می تواند لمس دست را حس کند یا اگر مثلا در پوست یک مفصل مصنوعی به کار برود، می تواند اطلاعاتی در زمینه میزان و زاویه خمش مفصل را ثبت کرده و نمایش دهد.

به نظر می رسد آرزوی داشتن گجت‌ها و اندام های مصنوعی که خودبه‌خود تعمیر و ترمیم شوند، چندان دور از دسترس نیست و ممکن است در سال های آینده شاهد ارائه چنین ابزارهایی باشیم.

منبع : خوارزمیتاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 10:53 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

10 گیگابایت در ثانیه دانلود کنید، با BT!!

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


در حالی که گوگل مشغول عرضه اینترنت یک گیگابیتی در برخی نقاط آمریکا است و قصد دارد آن را گسترش دهد، اکنون نوبت به شرکت مخابراتی BT رسیده که اینترنت فوق سریع ۱۰ برابری خود را رونمایی کند. این سرویس به هر مشتری پهنای باندی بالاتر از حداکثر اینترنت شبکه رسانه ای المپیک لندن اختصاص می دهد. چندی است استفاده آزمایشی از اینترنت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه در تعدادی کارخانه آغاز گردیده است. BT این اینترنت را در کنار سرویس قبلی ۳۳۰ مگابیتی کارخانه بر روی همان فیبرهای نوری راه اندازی کرده است. جالب است بدانید که میانگین پهنای باند فعلی کاربران در بریتانیا ۱۲ مگابیت بر ثانیه است.

بی تی می گوید این مرحله آزمایشی اولیه بر اساس تکنولوژی جدید فیبر با نام XGPON انجام شده که توسط شرکت چینی ZTE توسعه یافته است. برای دریافت این سرویس دفاتر اصلی کارخانه مورد آزمایش مستقیما با استفاده از فیبرنوری به مرکز مخابراتی متصل شده است. حالا این کارخانه که آرکول نام دارد اولین کسب و کار در بریتانیا است که از چنین رکوردی در سرعت اینترنت بهره می برد.

بی تی امیدوار است با پیاده سازی این پیش نمایش موفق از سرویس جدید خود، بتواند به مشتریان بالقوه اش نشان دهد که با همان فیبرهای نوری فعلی می توانند از سرعت های بسیار بالاتری بهره ببرند. ارتقاء مراکز ارتباط و مبادله و تجهیزات کاربران، برای ایجاد این تفاوت بسیار عظیم کافی به نظر می رسد و نیازی به تغییر زیرساخت نیست.

اجرای این پروژه ابتدا از منطقه Cornwall آغاز خواهد شد. زیرا پیش از این با حمایت مالی اتحادیه اروپا، صدهزار خانه و مرکز اداری این بخش به شبکه فیبر نوری بی تی متصل شده اند.

منبع : مجله رپرو
تاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 10:53 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

حافظه های USB به هم چسبیده


حافظه های USB به هم چسبیده یک محصول ایده آل برای افرادی است که خیلی فراموشکار هستند، به خصوص در مورد جایی که اطلاعات و داده هایشان را ذخیره می کنند. پارتیشن بندی رنگی این محصول درست همان کاری را می کند که پارتیشن بندی فیزیکی آن انجام می دهد. یک سمت آن برای اطلاعات شخصی و طرف دیگرش برای کارهای اداری است. بسیار ساده اما کاملاً کاربردی! این محصول یکی از طرح های منتخب iF Concept Design سال ۲۰۱۱ می باشد که توسط Chung-Ping Lai ، Ming-Hong Yeh و Po-Ho Chen طراحی شده است.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

ابزاری مناسب برای مطالعه بی دردسر نابینایان

این کانسپت با نام Snail یا حلزون، یک وسیله برای خواندن متون بریل برای نابینایان است که بر روی سطح پر از برآمدگی بریل به نرمی ابریشم کار می کند. این وسیله می تواند در همان زمانی که متون را می خواند آن را برای پخش مجدد در آینده، در خود ضبط کند و حتی دارای هدست بلوتوث نیز می باشد، بنابراین نابینایان می توانند بدون ایجاد مزاحمت برای دیگران به خصوص در کتابخانه ها، بی هیچ مشکلی به کتاب ها گوش دهند. ویژگی هایی مانند شارژ کردن به واسطه حرکت کردن و خواندن حساس به فشار، این محصول را وسیله ای ایده آل برای کسانی ساخته است که علاقه زیادی به کتاب خواندن دارند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net

گروه اینترنتی پرشیـن استـار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org

گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.orgتاریخ : چهارشنبه 11 بهمن 1391 | 10:52 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


قابلیت شارژ بی‌سیم این‌بار در داشبورد خودروهای تویوتا


فارنت: شرکت خودروسازی تویوتا اولین سیستم شارژ بی‌سیم دستگاه‌های الکترونیکی را برای استفاده در خودروهای خود ارائه کرد. در تویوتا مدلAvalon Limited 2013 و همچنین مدلAvalon Hybrid Limited از تکنولوژی شارژ بی‌سیم Qi استفاده خواهد شد.


گروه اینترنتی پرشیـن استار | www.Persian-Star.org


همانطورکه احتمالا آگاه هستید، Qi همان تکنولوژیست که درگوشی‌هایی مانند نوکیا لومیا ۹۲۰وHTC 8X به کار رفته است و البته به طور دلخواه می‌تواند برای لومیا ۸۱۰،۸۲۰ و ۸۲۲ هم مورد استفاده قرار گیرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


اینکه شرکتی مانند تویوتا از این قابلیت در خودروهای خود استفاده کرده واقعا عالی است اما ظاهرا این تکنولوژی به صورت محدود عرضه خواهد شد چرا که از یک طرف فقط درخودروهای Avalon با قیمت بالاتر از ۴۰۰۰۰ دلار عرضه می‌شود و از طرفی دیگر برای دراختیار داشتن این تکنولوژی باید ۱۷۵۰دلار بیشتر بپردازید و البته خوشبختانه سیستم کنترل به وسیله رادار، سیستم جلوگیری از تصادف و سیستم خودکار نور بالا در چراغ خودرو را هم خواهید داشت.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


نکته آخر اینکه بهتر بود تویوتا هم برای نمایش این قابلیت از گوشی‌ در تصاویر منتشر شده استفاده می‌کرد که به طور پیش فرض امکان استفاده از قابلیت شارژ بی‌سیم را داشته باشد
‫خوشحال باشید! دیگر کنترل از راه دور تلویزیون را گم نخواهید کرد!‬


این مطلب یا خبر را باید یک خبر خوب برای کسانی دانست که همیشه کنترل از راه دور تلویزیون خانه‌اشان را گم می‌کنند! گروهی از طراحان و محققان، استیکر‌هایی (برچسب یا قطعات الصاق شونده) با قابلیت ارسال و دریافت امواج بلوتوث ساخته‌اند که با استفاده از آنها می‌توان اشیایی که احتمال گم شدن آنها وجود‌ دارد را ردیابی کرد.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


استیکر‌های مورد نظر با نام StickNFind به‌ اندازه یک سکه کوچک هستند و با استفاده از برنامه‌ای که برروی گوشی‌های هوشمند نصب می‌شود می‌توان از امکانات آنها بهره برد. این استیکر‌ها تا ۱۰۰ فوت (حدودا ۳۰ متر) برد دارند و باتری آنها نیز ظرفیت استفاده تا یک‌سال را دارد.
استفاده از این دستگاه بسیار آسان است. تنها کافیست یکی از همین افزودنی‌ها را به اشیایی که فکر می‌کنید به‌زودی گوشه گوشه خانه یا محیط کارتان را به دنبال آنها خواهید گشت وصل کنید تا با استفاده از برنامه مخصوص این استیکرها بتوانید جای دقیق آنها را ‌روی صفحه نمایش گوشی تلفن همراه خود ببینید.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


بدین ترتیب شما می‌توانید متوجه شوید که چقدر از آنها فاصله دارید و علاوه بر این اگر هنگامی که دستگاهی که یکی از این استیکرها به آن متصل است را گم کردید، کافیست این شی را در گوشی‌همراه خود انتخاب ‌کنید و چراغ استیکر مورد نظر روشن شده و صدای مخصوصی از آن پخش می‌شود.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.org


سازندگان این دستگاه می‌گویند این استیکرها برای پیدا‌کردن چمدانتان در فرودگاه هم کارایی دارند. با استفاده از قابلیت Find It در برنامه نصب شده بر روی گوشیتان، مشخص می‌کنید که چه شی‌ای را می‌خواهید ردیابی کنید و به‌عنوان مثال وقتی چمدان شما در رنج ذکر شده قرار بگیرد هشداری دریافت خواهید‌کرد بدین ترتیب به جای جستجو در بین چمدان‌ها می‌توانید منتظر باشید تا گوشی‌همراهتان شما را باخبر کند.


گروه اینترنتی پرشین استار | www.Persian-Star.net


سازندگان در حال جمع‌آوری سرمایه‌ برای تولید انبوه این محصول هستند که پیش‌بینی می‌شود تا ماه مارس ۲۰۱۳ به بازار عرضه شود. خوشبختانه در‌حال حاضر ۱۶۲ هزار دلار برای این محصول کمک جمع‌آوری شده که بیشتر از سقف درنظر گرفته‌شده ۷۰ هزار دلاری برای این محصول است اگر چه همچنان تقریبا ۳۸ روز دیگر برای جذب سرمایه‌گذاری‌ها باقی مانده‌است.تاریخ : چهارشنبه 4 بهمن 1391 | 01:59 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی
قوانینی که برای تبادل اطلاعات بین دو دستگاه در شبکه ها وجود دارد را پروتکل می گویند. به مجموعه ای از

انواع پروتکل ها و کارایی و قابلیت های آنها در شبکه:

FTP : (پروتکل انتقال فایل) پروتکل انتقال فایل در اینترنت

SMTP : (پروتکل انتقال پستی ساده) پروتکل اینترنت برای انتقالات پست الکترونیکی

SNMP : (پروتکل مدیریت شبکه ای ساده) پروتکل اینترنت برای نظارت بر شبکه ها و اجزای شبکه

Telnet : پروتکل اینترنت برای برقراری ارتباط با میزبانهای راه دور و پردازش محلی داده ها

Gopher : پروتکلی برای در اختیار قرار گذاشتن اطلاعات با استفاده از سیستمی از منوها، صفحات یا اتصالاتی به Telnet است

NCP : پروتکل هسته مرکزی

UDP : پروتکل انتقال داده در [Only Registered Users Can See Links. Click Here To Register...] و نا مطمئن

DNS : پروتکلی است که یک نام دامنه مثل [Only Registered Users Can See Links. Click Here To Register...] را به یک آدرس [Only Registered Users Can See Links. Click Here To Register...] تبدیل می کند.

TCP : (پروتکل کنترل انتقال) از پروتکل TCP/IP برای ضمانت تحویل داده های متوالی

STP : قسمتی از پشته پروتکل IPX/SPX مربوط به شرکت Novell

NwLink : نسخه مایکروسافت IPX/SPX است

NetBEUI : پروتکل گسترش یافته کاربر NetBIOS (NetBIOS ، اعمال سطح پایین شبکه مثل با اشتراک گذاشتن فایلها و چاپگرها را انجام می دهد)

ATP : پروتکل مبادلات Apple Talk

RIP : پروتکل مسیریابی مبتنی بر بردار-فاصله RFC اساس یک الگوریتم می باشدپروتکل ها پشته پروتکلمی گویند مثل TCP/IP/HTTPتاریخ : چهارشنبه 4 بهمن 1391 | 01:55 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


امروزه شاهد رشد سریع و لحظه به لحظه فن آوری های ارتباطات و اطلاعات هستیم. نیاز به ایجاد اتصال دائمی، استفاده از سرویس ها و خدمات مخابراتی/ ارتباطی و دسترسی به هرگونه اطلاعات و خدمات در هر زمان و مكان موجب ظهور فن آوری های نو در عرصه مخابرات شده است. با ظهور اینترنت بخشی از این نیاز (دسترسی به اطلاعات و برقراری ارتباط در زمان و مكان دلخواه) مرتفع شده و منجر به بوجود آمدن نیازمندی تازه یعنی دسترسی در حین حركت كاربران به خدمات و سرویسهای مخابراتی گردیده است. با اینكه هنوز هم بسیاری از كاربران اینترنت توسط مودم های Dial Up (شماره گیر) به شبكه پهناور اینترنت وصل شده و از این دنیای مجازی استفاده می كنند اما رفته رفته با افزایش دامنه اطلاعات و نیاز كاربران، نوآوری های جدیدی در زمینه ارتباطات به وجود آمد. برای مثال فن آوری های DSL و كابل های نوری تبادل اطلاعات با سرعت بالاتر را ممكن ساختند تا اینكه تلاش برای نوآوری و به خصوص اینترنت قابل استفاده در حركت، منجر به بروز پدیده ای موسوم به Wimax گردید. این واژه مخفف عبارت طولانی Worldwide Interoperability for Microwave Acces است كه شامل استانداردهای مبتكرانه ای برای تضمین كاركرد و هماهنگی امواج رادیویی باند پهن بی سیم برای استفاده مشتریان می شود.

 

همان طور كه می دانید برخی فن آوری های ارتباطی مانند كابل های نوری، هزینه های بسیار بالایی دارند و این نقطه ضعف، مبنایی برای پیدایش نوع جدیدتری از تكنولوژی های ارتباطی شد كه هم هزینه كمتری دارند و هم سرعت تبادل اطلاعات آنها بالاتر است. یكی از مهم ترین این نوآوری ها وایمكس نام دارد كه در واقع نوعی روش جدید ارتباطی از نوع بی سیم با پهنای باند وسیع محسوب می شود. به بیان تخصصی تر، وایمكس نسل دوم پروتكل های ارتباطات بی سیم است كه از پهنای باند بالاتری استفاده كرده و از تداخل امواج جلوگیری می كند به طوری كه با این شیوه می توان سرعت انتقال داده ها در مسافت های زیاد (50 كیلومتر برای ایستگاه های ثابت و تا 15 كیلومتر برای ایستگاه های سیار) را نیز افزایش داد. وایمكس پهنای باند میانگین Mbps 70 و در بهترین حالت Mbps 286 را پشتیبانی می نماید.
پروتكل های وایمكس كه توسط موسسه IEEE تعیین شده اند، ضمن تطبیق با استاندارد16. 802، دارای چندین زیر مجموعه بوده و از میان زیرمجموعه های این استاندارد، دو زیر مجموعه كاربرد بیشتری دارند كه شامل استاندارد 802.16d برای تجهیزات ثابت و استاندارد 802.16e برای تجهیزات موبایل و ثابت می باشد. مهم ترین برتری وایمكس، قابلیت سیار بودن آن است كه موجب ورود این تكنولوژی به لب تاپ ها، كامپیوترهای دستی و در نهایت گوشی های تلفن های همراه شده و این امكان را به وجود آورده كه كاربران برای استفاده از اینترنت پرسرعت نیاز به استقرار در یك مكان خاص و یا فضای بسیار محدود نداشته باشند و حتی در حال حركت نیز بتوانند با سرعت های بالا از اینترنت بهره مند گردند.

یكی از ویژگی های جالب و قابل توجه این فن آوری، بارگذاری اطلاعات روی گوشی های تلفن همراه است كه می تواند برای جنبه های تبلیغاتی بسیار مؤثر واقع گردد. برای نمونه وقتی فردی وارد مكان خاصی شود به یك باره حجمی از داده ها در قالب تصویر، صوت و یا انیمیشن روی گوشی وی فرستاده می شود كه می تواند شامل اطلاعات كاملی درباره مشخصات، پیشینه و... آن محل باشد.
امنیت بالای داده های موجود در این شبكه، موجب می شود تا داده ها به صورت رمز گذاری شده منتقل شوند و دسترسی به داده ها فقط با داشتن مجوز مربوطه (به صورت Username و Password) امكان پذیر باشد و كاربران و به خصوص كاربران سیار بتوانند در هر نقطه ای به این شبكه متصل شده و از امكانات ویژه آن برخوردار گردند. شبكه های بنا شده با تكنولوژی WiMAX در گروه شبكه های بی سیم (Wireless) شهری قرار دارند كه به راحتی می توانند با وجود منطقه بسیار وسیع زیر پوشش دكل های خود، كل شهر و یا شهرك های صنعتی و مناطق استراتژیك را پوشش دهند و قابلیت استفاده از اینترنت بسیار پر سرعت را از طریق این تكنولوژی برای كاربران مختلف و همچنین منازل مسكونی امكان پذیر سازند. به كمك WiMAX، سرعت داده هایی مانند Wi-Fi، پشتیبانی می شوند و موضوع تداخل امواج نیز كاهش می یابد. یكی از ویژگی های این تكنولوژی عدم نیاز به دید مستقیم بین مشتركان و دكل های BTS است.


از جمله خصوصیات «وایمكس» آن است كه علاوه بر داده، صدا و تصویر را نیز به خوبی پشتیبانی كرده و سرویس نامحدود ارائه شده به وسیله آن، هیچ گونه محدودیت حجمی یا زمانی ندارد. به عبارت دیگر، كاربر می تواند در تمام شبانه روز به هر مقدار و حجمی كه پهنای باندش اجازه می دهد Download و یا Upload داشته باشد.
یكپارچگی مودم با فرستنده و گیرنده رادیویی در اندازه ای بسیار كوچك قابل حمل و امكان نصب بسیار آسان آن نیز جزو برتری هایی محسوب می شود كه وایمكس در مقایسه با سایر فن آوری های مشابه خود دارد. امكان مدیریت مودم كاربر از راه دور توسط شركت و كارشناسان فنی و قابلیت به روزرسانی نرم افزارهای مودم نیز در زمره این گونه موارد قرار می گیرند.
عدم نیاز به دید مستقیم میان مودم دستگاه كاربر و آنتن مركزی و شعاع خیلی زیاد زیر پوشش آن همراه با سرعت بالای انتقال داده ها را هم باید از جمله ویژگی های دیگر آن محسوب كرد. در حال حاضر توپولوژی های پیشرفته (شبكه های mesh) و تكنیك های آنتنی (beam-forming.STC و تنوع آنتن) می توانند برای پوشش برد بیشتری به كار روند كه این تكنیك های پیشرفته برای افزایش كارایی طیفی، ظرفیت، استفاده مجدد، بالاترین توان خروجی و میانگین برای هر كانال RF (فركانس رادیویی) نیز مورد استفاده قرار گیرند.


 

رقابت بین شركت ها، بهتر شدن كیفیت محصولات و كاهش قیمت ها را در پی خواهد داشت. فناوری ارتباطی وایمكس دارای مزیت های زیادی از جمله موارد زیر است:
1-نداشتن محدودیت مكانی: در واقع كاربر به وسیله وایمكس قادر است در سراسر منطقه زیر پوشش این شبكه، از سرویس اینترنت استفاده كند.
2-امنیت بالا: در این فن آوری ارتباطی، داده ها به صورت بسته های رمزگذاری شده در فضا انتقال می یابند كه دسترسی به این داده ها تنها توسط كاربر عضو شبكه امكان پذیر است.
3-ارزش افزوده: با اتكا به وایمكس كاربر می تواند علاوه بر استفاده از اینترنت، از امكانات و خدماتی چون تلفن اینترنتی (VOIP)، شبكه اختصاصی مجازی (VPN)، انتقال داده هایی مثل فایل های موسیقی، تصویری، ویدیویی و... و بسیاری موارد دیگر استفاده كند.
4-بلایای طبیعی: به علت برد بالای امواج ارتباطی وایمكس، نگرانی های از دسترس خارج شدن هنگام وقوع بلایای طبیعی از بین می رود. برای مثال در جریان سونامی سال 2004 كه در اندونزی رخ داد، تنها راه ارتباط فقط وایمكس بود.
5-تلفن های همراه: همان طور كه اشاره شد استاندارد 802.16e استفاده از وایمكس را برای تلفن همراه نیز ممكن كرده است كه البته تلفن همراه هم باید از این استاندارد پشتیبانی كند.
كشور عزیزمان ایران از جمله كشورهای در حال توسعه است كه برای گسترش همه جانبه فن آوری ارتباطات پرسرعت، استفاده از وایمكس را در دستور كار قرار داده است. در همین راستا سازمان تنظیم مقررات رادیویی كشور در تابستان سال 1386 اقدام به مطالعات اولیه برای صدور مجوز وایمكس در كشور برگزار و در اسفند ماه همان سال، پروانه برندگان اعطا شد. كسی كه پروانه وایمكس را كسب كند دیگر به اخذ پروانه ISP و ISDP نیاز نخواهد داشت، مدت زمان اعتبار پروانه های وایمكس شش سال است كه پنج سال نیز قابل تمدید خواهد بود. 
منبع:ماهنامه نوآور
  • صبح
  • استاندارد
  • کارت شارژ همراه اول
  • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات