تاریخ : شنبه 18 خرداد 1392 | 06:03 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

مهندسی مخابرات یکی از گرایش‌های مهندسی برق است. مخابرات نوری، میدان و امواج، سامانه و مخابرات رمز از زیرمجموعه‌های آن هستند. مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است كه در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات فعالیت می‌كند. مهندسی مخابرات با ارائه نظریه‌ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند كاربر، انجام عملی فرایندها را به‌طور بهینه ممكن می‌سازد. پس هدف از مهندسی مخابرات، پرورش متخصصان در چهار زمینه اصلی این گرایش شامل فرستنده، مرحله میانی، گیرنده و گسترش شبكه است.

رشته مهندسی مخابرات در دانشگاه دانشجویان رشته مهندسی برق در دوره کارشناسی پس از گذراندن دروس پایه (ریاضی، فیزیک، آمار و...) و گذراندن دروس اصلی (مدار الکترونیک ۱، ماشین مغناطیس و ...) می‌بایست دروس اختصاصی مخابرات فیلتر و سنتز میدان و موج آنتن و مایکروویو، مخابرات دیجیتال و ... را بگذرانند تا با مدرک مهندسی برق گرایش مخابرات فارغ‌التحصیل شوند. این رشته در دوره کارشناسی ارشد به چهار گرایش میدان و سیستم و شبکه و کدینگ (رمز) تقسیم می‌شود گرایش سیستم به بررسی مواردی همچون فشرده‌سازی اطلاعات، نحوه ذخیره‌سازی و بازیابی اطلاعات مدوله‌سازی اطلاعات رمز گذاری تشخیص خطا و مانند این می‌پردازد. گرایش میدان به بررسی انتقال امواج در محیط‌های مختلف طراحی آنتن‌ها طراحی مدارات مایکروویو رادار محافظت‌ها و خطرات الکترومغناطیسی و مانند این می‌پردازد.

این رشته با توجه به ارتباط نزدیک خود با الکترونیک در تحول ادوات و قطعات الکترونیکی نقش به‌سزایی داشته‌است. به‌طوری که مدارات در مقیاس مخابراتی را می‌توان حاصل کوشش در طراحی مدارات پیشرفته الکترونیک جستجو کرد. این رشته در گرایش سیستم از این ادوات پیشرفته الکترونیکی در طراحی سامانه‌های پیچیده مخابراتی استفاده می‌نماید.تاریخ : جمعه 17 خرداد 1392 | 10:41 ق.ظ | نویسنده : امین کاوندی

عید مبعث رسول اکرم (ص) بر تمامی پیروان راه حق مبارک باد .               


تاریخ : جمعه 17 خرداد 1392 | 10:16 ق.ظ | نویسنده : امین کاوندی
شبکه تلویزیونی ملی ژاپن روی فناوری کار می کند که به مخاطب این امکان را می دهد تلویزیون را روی انگشتان خود تماشا کنند.
شبکه ان اچ کی ژاپن درحال ساخت سیستمی است که موقعیت اشیائی که روی صفحه تلویزیون نشان داده می شود را در یک فضای سه بعدی تعیین می کند.
تماشاگر انگشت اشاره خود را در دستگاه متصل به چند محرک و فعال کننده که دارای واکنش لامسه ای بوده، قرار می دهد و پس از آن سطوح، برآمدگیها و گوشه و کنارها از طریق حس لامسه قابل لمس هستند.
این شرکت پخش برنامه های تلویزیونی ملی در ژاپن این فناوری را در یک آزمایشگاه تحقیقاتی خود در توکیو به نمایش گذاشته است.
ان اچ کی همچنین روی یک پلتفورم جدید برای رابط کاربری تلویزیون کار می کند که مخاطب می تواند با استفاده از تبلتها و تلفنهای هوشمند درباره برنامه های زنده اظهار نظر کرده و این نظرها در بخش مخاطبان اجتماعی تلویزیون به اشتراک گذاشته می شود.
در یکی از ویژگیهای این فناوری، کاربر می تواند نقاط خاصی را روی تصویر مشخص کرده و درباره آن نظر دهد و در ویژگی دیگر به عنوان یکی از برنامه های کودک کاربر می تواند نقاشی هایی که کودکان با دست می کشند را به منظور نمایش در برنامه کودکان آپلود کند.
به گزارش مهر این شرکت امیدوار است بتواند برخی از این خدمات را امسال در ژاپن اجرایی کند.
ان اچ کی همچنین با تلویزیونهای سوپرهای ویژن خود که دارای کیفیت 8k هستند درحال پیشرفت است. این تلویزیونها دارای اندازه 7680 پیکسل در 4320 پیکسل است که تولید آن به تازگی آغاز شده است و می تواند تصاویر 4k و یا 8k نشان دهد که این امر به علت وضوح افقی آن نام گذاری شده است، درحالی که هنوز تولید محتوا برای چنین تلویزیونی تاکنون بسیار اندک صورت گرفته است.
این فناری که کیفیتی برابر با شبکیه چشم ایجاد می کند، دنیای تلویزیون های فول HD را پشت سر گذاشته و تصویری با حداکثر کیفیت را به نمایش می گذارد.
ان اچ کی در نظر دارد پخش برنامه برای این تلویزیونها را تا سال 2020 آغاز کند و درحال حاضر روی دوربینهایی کار می کند که می تواند با همین فرمت فیلمبرداری کند.
این دوربینها که ساخت آنها یک چالش است باید بتوانند 72 گیگابایت در ثانیه تصویر بگیرند. ان اچ کی برای پشتیبانی از جدیدترین دوربینهای خود یک رایانه کوچک با ذخیره 1.5 ترابایتی طراحی کرده که تنها می تواند 50 دقیقه تصویر ضبط کند.

تاریخ : سه شنبه 14 خرداد 1392 | 03:52 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی
فناوری اطلاعات و ارتباطات (به اختصار فاوا) (به انگلیسیInformation and communication technologies، به اختصار ICT)‏ عبارتی کلی در برگیرندهٔ تمام فناوری‌های پیشرفتهٔ نحوهٔ ارتباط و انتقال داده‌ها در سامانه‌های مخابراتی است. این سامانه می‌تواند یک شبکهٔ مخابراتی، چندین کامپیوتر مرتبط با هم و متصل به شبکهٔ مخابراتی، و همچنین برنامه‌های استفاده شده در آنها باشد.

نقش ICT [ویرایش]

ICT یافناوری‌‌اطلاعات‌وارتباطات( Information & Communication Technology)، بدون شک تحولات گسترده ای را در تمامی عرصه‌های اجتماعی و اقتصادی بشریت به دنبال داشته و تاثیر آن بر جوامع بشری بگونه‌ای است که جهان امروز به سرعت در حال تبدیل شدن به یک جامعه اطلاعاتی است. جامعه ای که در آن دانایی و میزان دسترسی و استفاده مفید از دانش، دارای نقشی محوری و تعیین کننده است. گستردگی کاربرد و تاثیرات آن در ابعاد مختلف زندگی امروزی و آینده جوامع بشری به یکی از مهمترین مباحث روز جهان مبدل شده و توجه بسیاری از کشورهای جهان را به خود معطوف کرده است.


دولت الکترونیک [ویرایش]

دولت الکترونیک در واقع وامدار فناوری اطلاعات و ارتباطات است کاربرد شبکه اینترنت توسط سازمانهای دولتی جهت ارایه خدمات و اطلاعات به مردم، شرکتها و سایر سازمانهای دولتی یکی از تعاریف دولت الکترونیکی است. متخصصان و کارشناسان، دولت الکترونیکی را سازمانی مجازی بدون ساختمان و دیوار توصیف می‌کنند که خدمات دولتی را بدون واسطه بصورت 24 ساعته و هفت روز هفته به مشتریان ارایه می‌دهد. به عبارتی دولت الکترونیکی به مجموعه ارتباطات الکترونیکی میان دولت، شرکتها و شهروندان و کارکنان دولت که از طریق شبکه اینترنت برقرار می‌شود اطلاق می‌گردد.

تجارت الکترونیک [ویرایش]

تجارت الکترونیکی به عنوان یکی از مباحث مهم فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد تاکید کارشناسان بوده و با سرعت در حال جایگزین شدن تجارت سنتی است و بسیاری از کشورها بهره‌مندی از آن را سرلوحه استراتژیهای بازرگانی خود قرار داده‌اند. خرید و فروش و تبادل هر گونه کالا، خدمات و یا اطلاعات از طریق شبکه‌های رایانه‌ای یا انجام مبادلات تجاری در یک قالب الکترونیکی،‌‌ از تعاریفی است که برای تجارت الکترونیکی بیان شده است. در کل نظام داد و ستد الکترونیکی اولین مشخصه آن سرعت، دقت، صحت، کنترل آمار و ارقام و استفاده صحیح از فرمهای استاندارد مربوطه بسیار حائز اهمیت می‌باشد و برای تصحیح اشتباهات ثبتی فرصت کوتاه است. با این وجود کارشناسان معتقدند که به صرف وجود برخی خطرات نمی توان از کارایی بالا و دستاوردهای مهم اقتصادی تجارت الکترونیکی چشم پوشید و استفاده از آن را برای سود بردن از گردونه تجارت جهانی الزامی می دانند و معتقدند استفاده از این فناوری جدید نیازمند ایجاد بسترهای فکری و فرهنگی برای پذیرش آن از طرف جامعه، رفع موانع حقوقی و قانونی و تامین پیش نیازهای سخت‌افزاری و نرم‌افزاری است.

رشتهٔ دانشگاهی :[ویرایش]

رشته فناوری اطلاعات و ارتباطات از سال ۱۳۸۵ برای اولین بار در دانشکده علمی و کاربردی پست و مخابرات وابسته به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات شروع به تدریس شده‌است. برنامه درسی کارشناسی "مهندسی تکنولوژی ارتباطات و فن آوری اطلاعات ICT" با ده گرایش در جلسه روز 25/6/85 شورای برنامه ریزی آموزش و درسی وزارت علوم تحقیقات و فناوری به تصویب نهایی رسید. این برنامه برای رفع نیازهای تخصصی وزارت ارتباطات و فن آوری اطلاعات از سوی این وزارتخانه طراحی و تدوین شده و با تأئید گروه صنعت به دبیرخانه شورا ارسال شده بود.این رشته در واقع رشته‌ای مهندسی، مدیریتی و میان رشته‌ای بین مهندسی مخابرات و کامپیوتر و صنایع بوده و بیشتر مبحث آن در زمینه شبکه‌های کامپیوتری و مخابراتی است و بسیاری از دروس آن‌ها مشترک در این سه رشته است . این رشته به فناوری اطلاعات نیز نزدیک است و دروس مشترک دارند.وزارت علوم این رشته را در 10 گرایش به تصویب رسانده  و دانشگاه جامع نیز این رشته را در سال 1387 با عنوان «مهندسی ارتباطات و فناوری اطلاعات» در دفترچه خود قرار داده‌است. آن چه در این رشته در مورد اطلاعات مورد بررسی قرار می‌گیرد، روش صحیح انتقال داده‌است و در اصل پروتکل‌های ارتباطی و روش صحیح ذخیره دادگان در مدیریت شبکه‌ها را نیز مورد بررسی قرار می‌دهد. این رشته در مواردی همچون آموزش و تجارت اهمیت زیادی دارد، چرا که توانایی این را دارد که یک سیستم جدید را ایجاد کند که هر فرد بتواند با بهره‌گیری از آن راحت‌تر به اطلاعات دستیابی پیدا کند.این برنامه جهت آموزش مهندسینی طراحی شده که بتوانند نیازهای تخصصی تعداد زیادی از مشاغل مرتبط با تکنولوژی ICT را برآورده نمایند. این رشته در 10 گرایش برای ده طیف از متصدیان مشاغل مهندسی، مدیریتی و طراحی در وزارت ارتباطات با همکاری مشترک بین این وزارتخانه، دانشگاه جامع و وزارت علوم تدوین شده است. اولین گروه فارغ‌التحصیلان این رشته نیز از سال 87 وارد بازارکار و قسمتهای مختلف مخابراتی کشور در زمینه‌های فنی و مدیریتی شده‌اند. از سال ۱۳۸۸ نیز این رشته به صورت پایلوت میان دانشگاههای روزانه ایران تدریس شد.

گرایشها :[ویرایش]

رشته مهندسی فناوری اطلاعات و ارتباطات در 10 گرایش

 • - دیتا (دیتا و امنیت شبکه)
 • - سیستمهای تحت شبکه
 • - مدیریت ICT
 • - کاربردهای ICT (مالتی مدیا)
 • - مخابرات سیار (موبایل)
 • - مخابرات ماهواره ای
 • - مخابرات نوری
 • - انتقال
 • - سوییچ
 • - نصب و راهبری سیستمهای مخابراتی

دروس پایه این رشته [ویرایش]

مخابرات آنالوگ و دیجیتال - انتقال داده - تجهیزات داده - شبکه های کامپیوتری -مخابرات راه دور-مخابرات نوری

دروس اصل این رشته [ویرایش]

 • دسته کامپیوتر : امنیت داده‌ها - امنیت شبکه - ارتباط داده‌ها - شبکه‌های NGN - سیستم‌عامل و مدیریت شبکه - اصول CCNA - فناوری اطلاعات - مهندسی فناوری اطلاعات - طراحی صفحات وب - برنامه سازی پیشرفته - پایگاه داده ها
 • دسته مخابرات  : مخابرات دیجیتال - مخابرات نوری - مخابرات سیار(موبایل) - مخابرات ماهواره - سیگنالها و سیستمها - طراحی شبکه GSM - مدیریت شبکه‌های مخابراتی
 • دسته صنایع : اقتصاد و مهندسی - اصول سرپرستی و مدیریت - تجزیه و تحلیل سیستمها - سیستمهای اطلاعات مدیریت (MIS) - کارآفرینی

این رشته هنوز رشته‌ای کاملاً نو در ایران است و فارغ‌التحصیلان آن از سال 87 وارد بازار کار و مراکز دولتی شده اند. این رشته در کنکور سال ۱۳۸5 نو ترین رشته به حساب می‌آمده‌ است.

منبع:ویکی پدیاتاریخ : پنجشنبه 9 خرداد 1392 | 10:25 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

Galaxy S III بالاخره معرفی شد

00 Galaxy S III بالاخره معرفی شد
همانطور که پیش‌تر نیز اعلام کردیم، سامسونگ امروز ساعت ۲۲:۳۰ دقیقه طی یک کنفرانس خبری نسل بعدی تلفن گلکسی خود را که به نظر می‌رسد Galaxy S III باشد رسما معرفی می‌کند. اگر شما هم مشتاق هستید تا بدانید تلفن بعدی سامسونگ چه خواهد بود و در کنار آن از چه سرویس‌های تازه‌ای پرده‌برداری خواهد شد با KhabarIT همراه باشید.

ساعت ۱۰:۲۲

موزیک در سالن پخش می‌شود حدود ۵۰ نفر در هر یک از ۲۰ ردیف این سالن نشسته‌اند و انتظار محصول جدید سامسونگ را می‌کشند.
سالن پر از گزارشگر رسانه‌های مختلف شده است.

ساعت ۱۰:۳۰

حباب‌های آبی رنگ متحرک در تمام سالن در حال حرکت هستند و موزیک جذابی نیز در سالن پخش می‌شود.

ساعت ۱۰:۳۲

اینجا دریایی از عشاق اندروید و فروشندگان سامسونگ است.

ساعت ۱۰:۳۳

کنفرانس در حال شروع شدن است، گوینده به روی سن آمد

ساعت ۱۰:۳۶

Galaxy S IIIمعرفی شد با صفحه نمایش ۴.۸ اینچ رزولوشن ۷۲۰p و قابلیت تشخیص حرکت چشم
ظاهرا سامسونگ پیش از شروع کنفرانس خبری اطلاعات را به وب سایت های مختلف از جمله انگجت قرار داده است.

ساعت ۱۰:۳۹

Galaxy S IIIمجهز به پردازنده ۴ هسته‌ای، صفحه نمایش ۴.۸ اینچ با رزولوشن ۷۲۰p از نوع Super AMOLED است. ضخامت این تلفن ۸.۶ میلیمتر است و پردازنده آن ۱٫۴GHZ سرعت دارد، این تلفن مجهز به ۱GB حافظه RAM نیز می باشد دوربین پشت دستگاه ۸ مگاپیکسل است و دوربین ۱٫۹ مگاپیکسلی جلوی آن قادر به تشخیص حرکت چشم است تا مکالمه ویدیوی به بهترین شکل ممکن میسر شود.
تلفن بعدی سامسونگ یک تلفن قدرتمند دیگر است مردم تقاضای یک تلفن حرفه‌ای و توانمند را دارند. حالا ما اینجا هستیم تا تلفن بعدی گلکسی را معرفی کنیم بله Galaxy S III

۱۰:۴۴

Galaxy S IIIبهترین تلفن هوشمند دنیا خواهد بود.
صفحه نمایش Super AMOLED 4.8 با بهترین کیفیت ممکن
باتری ۲,۱۰۰mAh میلی آمپر در ساعت – شما نگران تمام شدن باتری نخواهید بود.
دوربین ۸ مگاپیکسل با قابلیت عکس برداری پشت سر هم و کیفیت فوق‌العاده
وزن ۱۳۳ گرم و ضخامت ۸.۶ میلی متر
3 Galaxy S III بالاخره معرفی شد
۱۰:۴۶

GSIIIحرکت چشم‌های شما را تشخیص می‌دهد
از ۳G HSPA+ پشتیبانی می کند و آخر همین ماه وارد بازار می شود

۱۰:۴۸

گلکسی اس ۳ انسان را درک می‌کند.
نسخه ۴G آن نیز در تابستان وارد بازار خواهد شد حال تلفن GSIII در دستان او است.

۱۰:۵۱

دکمه صفحه اصلی Home بزرگتر از قبل شده است منظور همان دکمه فیزیکی که در پایین تلفن قرار دارد.
GS3 ابتدا در اسیا، آفریفا و آمریکای لاتین توزیع خواهد شد.
حال Jean Daniel از سامسونگ الکترونیکس برروی سن می‌آید.

۱۰:۵۷

سامسونگ قابلیت‌های بسیاری را به اندروید ۴ اضافه کرده است.
حال یک ویدیو در حال پخش است که با صدای شبیه به Siri می پرسد هوای لندن چطور است؟
راه حل ساده تری وجود دارد و تنها کافی است که تلفن خود را به دست بگیرید.
تلفن جدید گلکسی ما می تواند بشنود، گوش کند و پاسخ بدهد
حتی می تواند قصد و نیت ما را پیش گویی کند.
ما این فناوری را Smart Stay می نامیم
صفحه نمایش معمولا پس از مدت زمان بیکاری تیره می‌شوند. اما بعضی اوقات دوست داریم بدون درگ و یا لمس صفحه، به تلفن خود دسترسی داشته باشیم.
The S این مشکل را برای ما حل کرده است این تلفن ما را از طریق دوربین جلو مشاهده می کند و تشخیص می دهد که ما به آن نگاه می کنیم و می تواند پاسخ دهد.
این تلفن می تواند بشنود و یا گوش کند ما این قابلیت را S Voice می نامیم.
S III بیشتر شبیه به دوست ماست تا یک ابزار
شما به عنوان مثال می توانید یک نرم افزار را اجرا کنید. تنها کافی است بگویید: من می خواهم یک عکس بگیرم تا نرم افزار دوربین اجرا شود. GS III زبان های مختلف را متوجه می شود.
5 Galaxy S III بالاخره معرفی شد
۱۱:۰۵

یک قابلیت جالب دیگر اگر در حال ارسال پیغام به شخصی باشید و در همان زمان تصمیم بگیرید که به او تماس بگیرید تنها کافی است که پیغام دادن را رها کرده و گوشی را به سمت گوش خود ببرید. GSIII بصورت خودکار شماره را می گیرد و تماس را برقرار می کند.
قابلیت تشخیص چهره می تواند افرادی که در شبکه های اجتماعی تگ مرده اید را تشخیص داده و آنها را اکانت های شما مرتبط می‌کند.
Android Beam را به خاطر می آورید ما آن را ارتقاء داده و به S Bean تبدیل کردیم تصور کنید که می خواهید یک ویدیو را با دوست خود به اشتراک بگذارید تنها کاری که می بایست انجام دهید این است که گوشی خود را به تلفن دوستان نزدیک کرده و صفحه را لمس کنید.
با همین روش می توانید محتوا را به مانیتور و تلویزیون نیز منتقل کنید. )به نظر می رسد به یک دانگل مخصوص تلویزیون نیاز است شبیه به فناوری اچ تی سی در سری One(
پس با Beam می‌توانید موزیک و ویدیو را به تلویزیون و دیگر ابزارها منتقل کنید البته به ساده ترین شکل ممکن
2 Galaxy S III بالاخره معرفی شد
۱۱:۱۶

نمی‌توانید آنچه چشم‌هایتان می‌بیند را باور کنید
عصر همگی به خیر من Luica هستم
برای طراحی رابط گرافیکی GS III ما سعی کردیم تا منحنی ها شبیه آنچه در طبیعت وجود دارد را بکار گیریم.
ما در مورد ابزاری صحبت می کنیم که تنها ۸٫۶ میلی متر ضخامت دارد.
رابط کاربری جدید ما طبیعی تر شده است. صداها نرم تر شده اند صداهایی که در طبیعت می‌شنویم به رابط کاربری GS III اضافه شده اند. ما این رابط کاربری را TouchWiz Nature UX می نامیم.
قابلیت جدید دیگر GS III که Pop-up Play نام دارد اجازه اجرای دو چیز بصورت همزمان را می دهد در واقع این فناوری شبیه تصویر در تصویر است چرا ؟
ما نمی توانیم در مورد GS III صحبت کنیم اما دوربین را در نظر نگیریم. ما به دنبال دوربین با تاخیر صفر هستیم. در این شرایط هر آنچه در صفحه نمایش مشاهده می کنید ضبط می‌شود. در واقع عکس برداری با دوربین GS III کمتر از یک ثانیه طول می‌کشد. به این ترتیب هیچ صحنه‌ای را از دست نخواهید داد.
قابلیت‌های بسیار بسیار زیادی به GS III اضافه شده است.
Lucia در حال توصیف صفحه نمایش ۴.۸ اینچی AMOLED این تلفن است ( که شباهت زیادی به Galaxy Nexus دارد)
7 Galaxy S III بالاخره معرفی شد
۱۱:۲۲

ما می دانیم صفحه نمایش ۴.۸ اینچی بزرگ است اما وقتی صفحه نمایش را بزرگ می‌کنیم قادر خواهیم بود به میزان قابل ملاحظه‌ای حاشیه دور نمایشگر را باریک کنیم. اگر این مدل را با مدل قبلی مقایسه کنید متوجه می شوید که تلفن تنها ۲۲ درصد بزرگتر شده است چون لبه های نمایشگر بسیار باریک شده اند.
ما همچنین ابزار جدیدی را تولید کردیم که امکان شارژ بی سیم را میسر می کند. این سیستم از فناوری تشدید استفاده می کند و ما اولین شرکتی هستیم که از آن در موبایل استفاده می کنیم.
0 Galaxy S III بالاخره معرفی شد
۱۱:۲۷

سامسونگ همچنین S Health را معرفی کرد یک نرم‌افزار مربوط به سلامت شخصی
اجازه دهید درمورد امنیت صحبت کنیم. ما سطح امنیت را در GS III افزایش داده ایم. شرکای تجاری المپیک مانند مستر کارت و ویزا در حال کار برروی NFC هستند.
GS III با حافظه ۱۶ و ۳۲ و ۶۴ گیگابایت به همراه اسلات میکرو اس دی برای افزایش میزان حافظه عرضه می شود. این تلفن ۲۹ می وارد بازار خواهد شد. در شروع کار این تلفن در ۱۰ کشور دنیا عرضه خواهد شد.
شما دیگر به دوست و فایل نیازی نخواهید داش شما یک Galaxy S III دارید!!!
حالا یک ویدیو دیگر در حال پخش است که مربوط به المپیک است.
حماسه!
اگر به ورزش علاقه دارید این برای شماست!
12d Galaxy S III بالاخره معرفی شد
ما می دانیم که شما مشتاقید تا این با این تلفن از نزدیک کار کنید اما ما یک سوپرایز دیگر برایتان داریم.
سامسونگ فروشگاه‌های فیزیکی خاص خود را راه اندازی خواهد کرد شاید چیزی شبیه به اپ استور
رویداد به پایان رسید خسته نباشید و
با اخبار تکیمیلی khabar.it همراه باشیدتاریخ : پنجشنبه 9 خرداد 1392 | 10:23 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

ساده ترین راه آنلاک کردن bootloader

 

dddddddddddddddd11111111111111111dddddddddddddddddddddd003 ساده ترین راه آنلاک کردن bootloader

برای اولین بار در سایت های فارسی زبان: ساده ترین وجامع ترین راه آنلاک کردن بوت لودر.

 

برنامه ی SE Bootloader Unlocking برنامه ای بسیار ساده و کاربردی برای باز کردن قفل bootloader است.


ویژگی:
۱٫در ۱۰ ثانیه به صورت اتوماتیک کد آنلاک گوشی را بدست می آورد.
۲٫ به صورت کاملا اتوماتیک و بدون هیچ فرمان اضافی و با یک کلیک bootloader گوشی را آنلاک کنید.

 

نکته مهم : مسئولیت انجام این کار نه بر عهده خبر آی تی و نه بر عهده بنده میباشد بلکه بر عهده خود فرد میباشد.
این روش روی گوشی های اکسپریا کاملا تست شده وهیچ مشکلی ندارد.

سوال و جواب های متداول:

سوال: بوت لودر چیست؟
جواب: بوت لودر نرم افزاری است که قبل از Firmware لود میشه و به گوشی شما میگه که از کجا فرمور رو بخونه و چگونه اون رو اجرا کنه. بطور مثال فقط رامهای رسمی رو لود کنه.

سوال: چرا بوت لودر گوشی ها قفل (Locked) هستند؟
جواب: کارخونه سازنده گوشی اونو قفل میکنه تا کرنل*ها و فایل های IMAGE کاستوم نتونه روی گوشی اجرا بشه. بوت لودرها همچنین شامل چیزهای دیگه مثل کلیدهای DRM هستند که باعث میشه جلوی کپی کردن اطلاعات دیجیتال گرفته بشه مانند Track ID، Video Unlimited و… .
واضحه که هیچ کمپانی دوست نداره رامها و ابزارهایی که بطور اختصاصی برای گوشی های درست کرده رو در اختیار دیگران بذاره، پس با کدهای DRM اون هارو از کپی شدن حفظ میکنه.

سوال: چرا باید بوت لودر خودمو آنلاک کنم؟ آنلاک بودنش چه مزایایی داره
جواب: آنلاک بودن بوت لودر میتونه مزایای زیادی داشته باشه، از جمله اینکه:

۱- نصب رامهای کاستوم مثل CyanogenMod یا MIUI و غیره
۲- نصب رام آلفا و رسمی اندروید (۴ ICS) که توسط سونی اریکسون برای گوشی های سونی ارائه شده
۳- نصب کرنل های کاستوم که مزایایی نظیر کاهش مصرف باتری یا اورکلاک کردن CPU و یا سرعت بیشتر رو دارن
۴- روت کردن هر نوع رامی که توسط سونی ارائه میشه. شما با بوت لودر لاک باید همیشه منتظر این باشید که اکسپلویتی برای رام شما توسط هکرها کشف بشه تا از طریق اون آسیب پذیری گوشی شما روت بشه و با هر بار آپدیت ممکنه روش قبلی روت روی رام شما کار نکنه، اما اگر بوت لودر شما آنلاک باشه شما میتونید با فلش کردن CWM و نصب فایل RootXperia هر نوع رام رسمی را بدون معطلی و انتظار برای کشف اکسپلویتی جدید روت کنید.

سوال: آیا اینکار باعث باطل شدن گارانتی شما میشود؟
جواب: این سوال بستگی به شرکت گارانتی کننده گوشی شما داره و اینکه آیا سوادشون میرسه بفهمند گوشی شما آنلاک شده یا نه!

سوال: آیا آنلاک کردن بوت لودر میتونه به گوشی من صدمه بزنه؟
جواب: عمل آنلاک کردن به خودی خود خطرناک نیست، چیزی که خطرناکه اینه که بدون اینکه بدونید چیکار دارید میکنید گوشی خودتونو آنلاک کنید، یا رام کاستوم نصب کنید و یا اینکه بصورت OTA گوشی خودتون رو آپدیت کنید! از انجام عملیات ژانگولر بپرهیزید و اگر نمیدونید چیکار میکنید بوت لودر خودتونو آنلاک نکنید.

سوال: آیا بوت لودر گوشی من آنلاک میشه؟
جواب: بله، تمام گوشیهای سری ۲۰۱۱ اکسپریا  شما قابلیت آنلاک شدن بوت لودر رو دارن.
نکته: تنها گوشی های Generic و Unbranded میتونن بدون هزینه آنلاک بشن. برای گوشی های Carier Branded تنها یک راه وجود داره: روش پولی
گوشی هایی که ما در ایران تهیه میکنیم Generic هستن.

سوال: پاک شدن DRM Keys چه مشکلی ایجاد میکند؟
جواب: همانطور که گفته شد DRM Keys با آنلاک کردن بوت لودر پاک میشوند.
به محض آنلاک کردن بوت لودر، کلیدهای DRM که در پارتیشنی امن نگهداری میشوند به دلایل امنیتی پاک میشوند. DRM Keys قابل بکاپ گیری و بازگردانی نیستند!
وقتی DRM Keys پاک میشوند، برنامه های اختصاصی سونی اریکسون نظیر Track ID، Video Unlimited و Facebook Inside از کار خواهند افتاد چرا که این برنامه ها با کلیدهای DRM کار میکنند تا از کپی آن جلوگیری شود.
نکته: چند وقتی است که نسخه ای از برنامه Track ID بر روی مارکت از سوی سونی اریکسون قرار گرفته که بدون نیاز به کلیدهای DRM قادر به اجراست. در صورت آنلاک کردن به روش اول و از کار افتادن Track ID، شما میتوانید با دانلود و نصب این نسخه مجددا از Track ID بطور کامل استفاده کنید.

سوال: آیا باز هم میتوانم از آپدیت های برنامه SEUS سونی اریکسون برای گوشی خود استفاده کنم؟
جواب:  در صورت Re-Lock کردن قادر خواهید بود از آپدیت های سونی استفاده کنید. (قدیما که اینجوری بود!)

سوال: آیا آپدیت کردن گوشی به روش OTA (با استفاده از وایرلس و خود گوشی) در صورت آنلاک کردن گوشی امکان پذیر خواهد بود؟
جواب: تحت هیچ شرایطی اینکار را انجام ندهید. آپدیت OTA برای بوت لودرهای آنلاک شده تنها یک چیز به ارمغان می آورد: بریک شدن گوشی
به هیچوجه گوشی خود را بصورت OTA آپدیت نکنید. حتی اگر گوشی شما هنوز آنلاک نشده است.

سوال: اگر بطور سهوی گوشی خود را بصورت OTA آپدیت کردم و گوشیم بریک شد، آیا راه حلی برای آن وجود دارد؟
جواب: خوشبختانه راه حل رایگانی برای تعمیر گوشی های بریک شده  وجود دارد، پس اگر بطور تصادفی بصورت OTA گوشی خود را آپدیت کردید نگران نباشید.

ولی بازم پیشگیری بهتر از درمانه.

را از مرکز سونی دریافت کند GET UNLOCK CODE نکته :برای استفاده از این روش باید چند دقیقه به اینترنت متصل شوید تا برنامه

آموزش:
۱٫دانلود و نصبMicrosoft .NET Framework 3.5 (برای windows xp)

2.کد *#۰۶# در گوشی شماره گیری کنید تا کدIMEI دریافت کنید.
۳٫برنامه را باز کنید و شماره ی ۱۴ رقمی(به غیر از رقم آخر) را دراولین قسمت وارد کنید.
۴٫دکمه ی
Get Unlock Codeبزنید.
۵٫گوشی را خاموش کرده و در حالتfastboot(با گرفتن دکمه ی Volume Up)کابل را به گوشی وصل کنید.
۶٫ بر روی دکمه یUnlock BLکلیک کنیدبرنامه اتوماتیک گوشی را آنلاک میکند.

 

نکته: برای استفاده از این برنامه باید درایو های گوشی رو در کامپیوتر نصب کنید.
آموزش نصب درایو ها :

CaptureWiz ساده ترین راه آنلاک کردن bootloader

 

ابتدا گوشی رو در حالت فست بوت ( ولوم بالا + وصل کردن کابل ) وصل کنید به کامپیوتر کمی صبر کنید.

 سپس روی my computer کلیک راست کنید و گزینه ی Manage رو انتخاب کنید. سپس گزینه Device Manager رو انتخاب کنید.
سپس توی شکل بالا که من اسمشو گزاشتم ARMIN-28AFFE541 (برای شما فرق میکند) یکبار کلیک کنید اون بالای صفحه یه گزینه ی search یا scan میاد روش کلیک کنید اگه چیزی نصب نشده باشه نشونش میده
سپس ۱stool رو  کلیک راست کنید و اپدیت درایور و ادرس فایلی رو که دانلود کردین را بهش بدین.

دانلود درایو ها در یک فایل rar:  دانلود
دانلود برنامه SE Bootloader Unlocking دریک فال RAR:  دانلود

 

تذکر : کپی برداری از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز میباشد.
  AND-ROID.IRگردآوری شده از سایت

 تاریخ : پنجشنبه 9 خرداد 1392 | 10:16 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

مقایسه ی Microsoft Surface و Apple iPad 3

20120620070723 Microsoft Surface vs iPad 3 مقایسه ی Microsoft Surface و Apple iPad 3
با وجود اینکه تفاوت‌های زیادی بین آیپد و سرفیس وجود دارد و همچنین مشخصات کامل سرفیس نیز هنوز اعلام نشده، اما کاربران از حالا شروع به مقایسه این دو محصول کرده‌اند. در ادامه مشخصات ظاهری و عددی این دو محصول را با یکدیگر مقایسه می‌کنیم تا با همین اطلاعات دست و پا شکسته‌ای که از تبلت مایکروسافت داریم، این دو را رو در روی هم قرار داده باشیم.

مایکروسافت سرفیس، نسخه Windows RT

msft surface front 11374304 مقایسه ی Microsoft Surface و Apple iPad 3

وزن: ۶۷۶ گرم (۲۴ گرم سنگین تر از New iPad-WiFi)
ضخامت: ۹٫۳ میلیمتر (۱ میلیمتر باریک‌تر از New iPad-WiFi)
نمایشگر: ۱۰٫۶ اینچ HD Clear Type (بزرگ‌تر اما با رزولوشن کمتر از New iPad)
باتری: ۳۱٫۵ وات ساعت
رابط‌ها: Micro SD، USB 2.0، Micro HD Video ، ۲x2 MIMO Anten (هیچ کدام در New iPad وجود ندارد)
حافظه ذخیره سازی: ۳۲ و ۶۴ گیگابایت

مایکروسافت سرفیس، نسخه Windows 8 Pro

msft surface rear 11374302 مقایسه ی Microsoft Surface و Apple iPad 3

وزن : ۹۰۳ گرم (۲۴۱ گرم سنگین‌تر از New iPad-4G)
ضخامت : ۱۳٫۵ میلیمتر (۴٫۱ میلیمتر ضخیم‌تر از New iPad-4G)
نمایشگر: ۱۰٫۶ اینچ Full HD Creal Type (بزرگتر اما با رزولوشن کمتر از New iPad-4G)
باتری: ۴۲ وات-ساعت
رابط‌ها: microSDXC، ‌USB 3.0، ‌Mini DisplayPort Video، ۲x2 MIMO antennae (هیچ کدام در New iPad وجود ندارد)
حافظه ذخیره سازی: ۶۴ و ۱۲۸ گیگابایت

New iPad اپل، نسخه Wi-Fi

ipad 3 235 11339481 مقایسه ی Microsoft Surface و Apple iPad 3

وزن : ۶۵۲ گرم (۲۴ گرم سبک‌تر از سرفیس نسخه RT)
ضخامت : ۹٫۴ میلیمتر (۱ میلیمتر ضخیم‌تر از سرفیس نسخه RT)
نمایشگر: ۹٫۷ اینچ با رزولوشن ۲۰۴۸x1536 و نمایشگر رتینا (کوچکتر اما با رزولوشن بیشتر از سرفیس نسخه RT)
باتری: ۴۲٫۵ وات-ساعت
رابط‌ها: داک ۳۰ پین اپل و جک هدفون (تعداد کمتری نسبت به سرفیس نسخه RT)
حافظه ذخیره سازی: ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایت

New iPad، نسخه ۴G

ipad3 11332773 مقایسه ی Microsoft Surface و Apple iPad 3

وزن : ۶۶۲ گرم (۲۴۱ گرم سبک‌تر از سرفیس نسخه ویندوز ۸)
ضخامت : ۹٫۴ میلیمتر (۴٫۱ میلیمتر باریک‌تر از سرفیس نسخه ویندوز ۸)
نمایشگر: ۹٫۷ اینچ رتینا با رزولوشن ۲۰۴۸x1538 (کوچک‌تر اما با رزولوشن بیشتر از سرفیس نسخه ویندوز ۸)
باتری: ۴۲٫۵ وات-ساعت
رابط‌ها: داک ۳۰ پین اپل و جک هدفون (تعداد کمتری نسبت به سرفیس نسخه ویندوز۸)
حافظه ذخیره سازی: ۱۶، ۳۲ و ۶۴ گیگابایت

باید بدانید که این مقایسه تنها به ظاهر و وزن و ضخامت دو تبلت محدود می‌شود و هنوز اطلاعاتی از مشخصات سخت افزاری کامل سرفیس مایکروسافت و همچنین قدرت و بازده آن در دسترس نیست. به همین دلیل نمی‌توان این مقایسات را ملاکی بر برتری هر یک از دو محصول دانست. تاریخ : دوشنبه 6 خرداد 1392 | 09:52 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

فلش ۵۱۲ گیگ مخصوص مایه دارها

 

kingston datatraveler hyperx predator news 600x320 فلش 512 گیگ مخصوص مایه دارها

فلش جدید کینگستون به نام Kingston DataTraveler HyperX Predator 3.0 نه تنها دارای بیشترین ظرفیت در میان فلش مموری ها می باشد، بلکه به ادعای شرکت سازنده سریع ترین نوع موجود هم می باشد. به هر حال با قیمت ۹۰۰ دلار برای مدل ۵۱۲ گیگ، شما باید دلیل محکمی برای خرید آن داشته باشید با توجه به این که با اندازه کوچک، احتمال گم شدن آن هم زیاد است. قرار است که شرکت کینگستون مدل یک ترا بایتی آن را هم  امسال عرضه کند. قیمت مدل یک ترابایتی هنوز فاش نشده. DataTraveler HyperX Predator از تکنولوژی یو.اس.بی ۳ استفاده می کند که می تواند اطلاعات را با سرعتی ده برابر یو.اس.بی ۲ منتقل کند. در عمل سرعت خروجی اطلاعات برابر ۴۰۰ مگا بایت در ثانیه می باشد. به بیان دقیق تر، Predator 3.0 دارای سرعت خواندن ۲۴۰MB/s و سرعت نوشتن ۱۶۰MB/s می باشد. با تست هایی که با نرم افزار CrystalDiskMark انجام گرفت این ارقام تایید شدند. حجم و وزن دستگاه نسبت به یک فلش درایو معمولی کمی بیشتر است. ابعاد دستگاه ممکن در بعضی موارد استفاده آن را دچار مشکل کند و شما را مجبور به استفاده از کابل برای اتصال بکند. همان طور که در عکس هم مشاهده می کنید یک جا کلیدی شیک و محکم برای اتصال Predator 3.0  به کمربند شما هم ارائه گردیده است.تاریخ : دوشنبه 6 خرداد 1392 | 09:51 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

آیا دلتان یک خودکار جیمز باندی می خواهد

 

pen sized scanner 7 600x320 آیا دلتان یک خودکار جیمز باندی می خواهد

با وجود بیشتر شدن اطلاعات در قالب دیجیتال، عدم توانایی ذخیره سریع و راحت پرونده های کاغذی کمی نا امید کننده است. تعداد زیادی مقالات، دستورالعمل، نامه، قرار داد و غیره به صورت کاغذی در اطراف ما وجود دارند. زندگی کمی ساده تر بود اگر می توانستیم آن ها را در یک فلش ذخیره کنیم. اینجا است که NoteMark به کار می آید. با یک دوربین داخلی که می تواند پرونده ها را با کیفیت بالا ذخیره بکند. این خودکار دو کاره می تواند ابزاری ارزشمند برای دیجیتال کردن و ذخیره سازی سریع پرونده ها باشد. بر خلاف اسکنر های کوچک دیگر مانند Planon و یا Docupen، خودکار NoteMark به یک سنسور پنج مگا پیکسل با قابلیت فوکوس اتوماتیک مجهز است که می تواند به سرعت عکس بگیرد. با گرداندن قسمت بالای خودکار سنسور آماده می شود، در حالی فشار دادن دکمه روی خودکار شاتر را فعال می کند. سنسور این دستگاه می تواند هر پرونده ای را دیجیتال کند. چه توضیح کوتاهی بر روی یک مجله باشد چه یک تخته وایت برد پر از نوشته. هر تصویر با کیفیت ۲۰۴۸ در ۱۵۳۶ پیکسل و با فرمت JPEG در حافظه یک گیگا بایتی خودکار ذخیره می شود. با این حافظه شما می توانید تا هزار عکس را ذخیره کنید. NoteMark از یک میکروفون هم سود می برد و می تواند تا هزار کلیپ صوتی یک دقیقه ای را با فرمت WAV ذخیره کند. شارژ این وسیله از طریق پورت یو.اس.بی یک ساعت طول می کشد. با این شارژ می توانید تا ۳۰۰ عکس بگیرید. Evernote یک وسیله ساده است ولی بدون شک می تواند کار بسیاری از کارمندان و طرفداران جیمز باند را راحت کند. این محصول هم اکنون در رنگ های مختلف به همراه کیف چرمی موجود است.تاریخ : دوشنبه 6 خرداد 1392 | 09:48 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

مراسم معرفی پلی استیشن بعدی سونی

OB WE814 0201so G 20130131214847 600x320 مراسم معرفی پلی استیشن بعدی سونی

شرکت سونی قصد دارد که نسل بعدی کنسول های بازی های رایانه ای خود را تا دو هفته دیگر به عنوان جانشین پلی استیشن ۳ معرفی کند. این غول ژاپنی در روز پنجشنبه از برنامه های خاص خود برای مراسم ۲۰ فبریه خبر داد. دستگاه جدید با هدف مبارزه با نسل بعدی کنسول بازی مایکروسافت ارائه خواهد شد. به احتمال زیاد کنسول بعدی سونی اواخر سال جاری میلادی وارد بازار خواهد شد . انتظار می رود که مایکروسافت هم تا تعطیلات سال بعدی کنسول خود را معرفی کند. فروش کنسول های فعلی سونی آمار خوبی ندارد. بر اساس تحقیقات موسسه NPD Group در ماه دسامبر فروش بازی ها ،کنسول ها و وسایل جانبی جدید سونی در آمریکا  نسبت به سال قبل با کاهش بیست و دو درصدی رو به رو بود است. در دنیای سخت برای کنسول ها شرکت Nintendo Co حال و روز خوبی ندارد. فروش کنسول Wii U این شرکت کمتر از میزان پیش بینی ها بوده است. صنعت گیم در حال تغییرات بزرگی می باشد. زمانی گیم ها محدود به کنسول های اختصاصی و کامپیوتر های شخصی بودند ولی حالا با آمدن اسمارت فون ها و دستگاه های مشابه و دسترسی به اینترنت سریع، دسترسی به بازی های مجانی یا ارزان قیمت خیلی راحت شده است. با توجه به تغییرات جدید سونی قصد دارد که به جنبه اجتماعی بازی ها در دستگاه جدید خود بیشتر توجه کند. به غیر از قوی تر شدن سخت افزار، سازندگان به تعامل کاربران با کنسول هم اهمیت می دهند. تغییر مهم دیگر حذف دی وی دی درایو می باشد و کاربران باید بازی های دلخواه خود را از طریق اینترنت تهیه کنند. البته حجم بالای بازی های جدید و سرعت پایین اینترنت در بعضی کشور ها باعث تردید مسئولان در اجرای این برنامه شده است. در طرف مقابل مایکروسافت هم به فکر حذف دی وی دی رام می باشد. گرچه سونی در طول زمان قیمت PS3 را پایین آورده ولی بازهم در فروش کلی از Xbox مایکروسافت  و Nintendo’s Wii عقب است.تاریخ : دوشنبه 6 خرداد 1392 | 09:46 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

Polytron real transparent smartphone 600x320 آیا امسال موبایل های شیشه ای به بازار می آیند

اسم Sam Yu نامی آشنا در صنایع موبایل نمی باشد ولی رییس شرکت تایوانی Polytron Technologies مطمئن است که در سال جاری مشتریان شاهد ظهور اسمارت فون های شیشه ای می باشند. او در روز چهارشنبه در حالی که نمونه آزمایشی این دستگاه را با نامTrust me رو نمایی کرد بیان کرد: این اتفاق در اواخر سال ۲۰۱۳ می افتد. البته این نمونه آزمایشی یک تلفن واقعی نمی باشد. در حال حاضر چون نمی توان تمامی قطعات به کار رفته در موبایل را نامرئی کرد، مسئولان شرکت در فکر شفاف کردن قسمت هایی از موبایل می باشند. بر خلاف اسمارت فون های امروزی که در جعبه ای از فلز یا پلاستیک قرار گرفته اند و با مدار های مات پر شده اند، Polytron به سازندگان موبایل پیشنهاد ساخت محصولاتشان را با نوعی شیشه خاص و سیم های تقریبا نامرئی می دهد. نتیجه کار دستگاهی خواهد شد که به ادعای سازنده می توانید آن طرفش را ببینید. دستگاه به نمایش آمده از طرف Sam Yu از یک شیشه سبک ساخته شده بود.  تعدادی از قطعات آن مانند باتری، دوربین و حافظه هنوز مرئی بودند ولی اکثر قطعات مانند صفحه نمایش نور را از خود عبور می دادند. Sam Yu اضافه کرد که دستگاه های فعلی با استفاده از این تکنولوژی بسیار سبک تر خواهند شد.به غیر از نمونه موبایل در روز چهار شنبه Sam Yu  فلش مموری تقریبا شفاف و بلندگویی که به صورت شیشه مستطیلی شکل تخت بود، را به نمایش گذاشت. Sam Yu می گوید در حال حاضر نمی تواند هزینه تمام شده یک تلفن شفاف را برای خریداران بیان کند. شرکت های مشهور دیگری هم مانند سامسونگ و LG در حال کار بر روی محصولات مشابهی می باشند.تاریخ : پنجشنبه 2 خرداد 1392 | 10:03 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی


 
"با هرچه عشق  
نام تو را می‌توان نوشت  
با هرچه رود    
راه تو را می‌توان سرود  
بیم از حصار نیست، که هر قفل کهنه را  
با دست های روشن تو می‌توان گشود 
میلاد روشن علی(ع)، میلاد عدالت و مهر بود و یادآور سالروز لبخندِ آسمانیان بر زمینیان. میلادِ مصداق تام بندگی خدا و آشتیِ صخره با دریا در ساحت یک انسان.  
تقارن خجسته زادروز این امام همام با سالگرد حماسه‌"ِی عظیم آزادسازی خرمشهر، روز ملی مقاومت و یادآور نقطه عطف سال های روشنِ دفاع مقدس و روزهای غریبِ اتکای مظلومانه‌ آسمانی‌ترین انسان هایی که گمنامی جهادِ در راه خدا و فضیلت های معنوی دفاع  از شرف و نوامیس و ارزش های مقدس این خاک ِ پاک را بر شهرتِ گذرای دنیوی ترجیح داده و به سرافرازیِ ماندگار، پیوند خوردند؛ بر عموم دلبستگان طریق آزادگی و عدالت‌جویی،به تمامی دوستان
،‌ تهنیت باد.  تاریخ : پنجشنبه 2 خرداد 1392 | 05:16 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی

امروز با پیشرفت تکنولوژی اکثر افراد به دنبال خرید و استفاده از دستگاه های به روز موجود در بازار را دارند .اکنون سوال خیلی از افراد این است که از دو دستگاه تبلت و لب تاپ کدام را انتخاب کنند .در این مطلب قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم

  


ادامه مطلب
تاریخ : پنجشنبه 2 خرداد 1392 | 05:14 ب.ظ | نویسنده : امین کاوندی
فن آوری اطلاعات و ارتباطات چیست ؟ 
در بخش اول این مقاله به منظور آشنائی با ابعاد متفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات به طرح سوالاتی در این رابطه پرداخته گردید. در ادامه ، ضمن بررسی تفاوت بین " اطلاعات " و "دانش " ، به این موضوع مهم اشاره گردید که می توان اطلاعات را به منزله مواد اولیه تولید دانش در نظر گرفت . بین استفاده درست از اطلاعات و تولید دانش با توسعه ، ارتباط مستقیم و تنگاتنگی وجود دارد.
در بخش دوم با تمرکز بر روی فن آوری اطلاعات و ارتباطات و ارائه تعاریف متفاوت، به بررسی زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، خواهیم پرداخت . 

فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) 
تفاوت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT) با فن آوری اطلاعات ( IT ) ، چیست ؟ در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، دستگاه ها و فن آوری های ارتباطی دارای جایگاهی خاص بوده و از عناصر اساسی به منظور استفاده از مزایا و دستاوردهای فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محسوب می گردند. در ادامه با تعاریف متفاوت ICT ، بیشتر آشنا می شویم : 

در اوایل سال 1990 به مجموعه سخت افزار ، نرم افزار ، شبکه و صنایع مرتبط به آنان ، فن آوری اطلاعات ( IT ) گفته می شد. در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ( ICT ) ، تاکید و محوریت بر روی جنبه ارتباطی می باشد ، بگونه ای که ارتباطات به منزله یک "باید" مطرح بوده که فن آوری اطلاعات بدون وجود آن امکان ارائه سرویس ها و خدمات را دارا نمی باشد .

فن آوری اطلاعات و ارتباطات،واژه ای است که به هر نوع دستگاه ارتباطی و یا برنامه نظیر: رادیو ، تلویزیون ، تلفن ها ی سلولی ، کامپیوتر ، نرم افزار ، سخت افزارهای شبکه ، سیستم های ماهواره اری و نظایر آن اطلاق شده که سرویس ها ،خدمات و برنامه های متعددی به آنان مرتبط می گردد( کنفرانس از راه دور ، آموزش از راه دور) . 

فن آوری اطلاعات وارتباطات اغلب در یک مفهوم و جایگاه خاص مورد بررسی کاربردی دقییق تر قرار می گیرد نظیر : فن آوری اطلاعات وارتباطات در آموزش ، بهداشت ، کتابخانه ها و غیره .

فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، به مجموعه امکانات سخت افزاری ، نرم افزاری ، شبکه ای و ارتباطی به منظور دستیابی مطلوب به اطلاعات ، گفته می شود . 

همگرائی بین کامپیوتر و ارتباطات ، فن آوری اطلاعات و ارتباطات را شکل می دهد .( پیوند بین کامپیوتر و بهره برداری از تمامی قابلیت های آن خصوصا" پردازش و ذخیره سازی داده با امکانات متعدد ارتباطی ) .

با این که تکنولوژی های مرتبط با کامپیوتر به نوعی در جنگ جهانی دوم مورد استفاده قرار می گرفت ، ولی پتانسیل های گسترده آن پس از تحقق دو تحول عمده در سال 1980 بر همگان آشکار گردید : تحول در صنعت نیمه هادی ها ( ترانزیستور ، مدارات مجتمع ، میکرو تراشه ها ) ، کوچک و ارزان شدن کامپیوترها را به دنبال داشت . متعاقب این تحول عظیم ، امکان استفاده از کامپیوتر در ابعاد بسیار گسترده و برای عموم کاربران، فراهم گردید( کافی است به اطراف خود نگاهی داشته باشیم!) . دومین تحول عمده ، ارتباط کامپیوترها با یکدیگر و بر پاسازی شبکه های کامپیوتری است . در ادامه با استفاده از فن آوری های متعدد مخابراتی و ارتباطی ، امکان اتصال و ارتباط بین شبکه های کامپیوتری ، فراهم گردید .تحولات فوق ، زمینه انقلاب عظیم اطلاعاتی در عصر حاضر و ظهور فن آوری های متعدد اطلاعات و ارتباطات را ایجاد نموده است . 

مهمترین ویژگی فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، نحوه ذخیره سازی ، پردازش و دستیابی به اطلاعات است . 

به مجموعه فن آوری هائی که امکان ذخیره سازی ، پردازش ، ارائه و انتقال اطلاعات را از طریق محیط های انتقال فراهم می نماید ، اطلاق می گردد.

فن آوری اطلاعات و ارتباطات به جایگاه برجسته اطلاعات ، دستگاههای ذخیره سازی و پردازش اطلاعات و دستگاههای انتقال و دستیابی به اطلاعات تاکید دارد . بدیهی است در این راستا ، علاوه بر پتانسیل های مخابراتی ، رسانه هائی دیگر نظیر رادیو و تلویزیون نیز در فهرست وسایل ارتباطی ( کانال نشر و توزیع اطلاعات ) ، قرار خواهند گرفت . زیر ساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات در مرحله اول نیازمند وجود یک زیرساخت اطلاعاتی است که در آن تمامی دستگاهها و وسایل ارتباطی نظیر تجهیزات مخابراتی ، رادیو و تلویزیون قرار خواهند گرفت . زیرساخت اطلاعاتی به منزله فونداسیون زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، مطرح بوده که امکان ارائه سرویس ها و خدمات اطلاعاتی را با کیفت مطلوب ، فراهم می نماید. بر همین اساس می توان فن آوری اطلاعات و ارتباطات را مشتمل بر سه بخش اساسی زیر در نظر گرفت : 

زیرساخت اطلاعات Information Infrastructure : II
فن آوری های اطلاعات Information Technologies : IT
کاربردهای اطلاعات Information Application : IA

زیر ساخت اطلاعات ( II ) 
در زیرساخت اطلاعات ، هدف ایجاد و گسترش امکانات زیر می باشد : 
شبکه ها و سرویس های مخابراتی 
تکنولوژی های انتقال 
سوئیچینگ و روتینگ 
دستیابی و عرضه 
ارتباطات چند رسانه ای ( صوت ، تصویر ) 

شامل : 
- شبکه های موبایل ، بدون کابل 
- شبکه های فیبر نوری 
- سیستم های ماهواره ای 
- سیستم های سخن پراکنی 
- ترکیب ( تلفیق) مخابرات با سیستم های چند رسانه ای 
- ارتباطات محلی با سرعت بالا
- ارتباطات شهری ، منطقه ای و ملی با سرعت بالا 


فن آوری اطلاعات ( IT ) 
در فن آوری اطلاعات ، موارد زیر مورد توجه قرار می گیرد : 
ذخیره سازی اطلاعات 
پردازش و ارائه اطلاعات 
سیستم ها ی عامل 
زبان ها ی برنامه نویسی 
مهندسی پروتکل ها 
نرم افزارهای کاربردی 

شامل : 
- پروتکل های شبکه 
- شبکه های ذخیره سازی داده 
- فن آوری های رمزنگاری و امنیتی 
- سخت افزار( کامپیوترهای شخصی ، سرویس دهندگان و ... ) 
- طراحی بانک های اطلاعاتی 
- زبان های ارائه محتوا در وب نظیر HTML,XML 
- تشخیص و پیشگیری از حملات 

کاربردهای اطلاعات ( IA ) 
در کاربردهای اطلاعات ، موارد زیر مورد توجه قرار می گیرد : 
ارائه خدمات 
اشتراک دانش 
مدیریت عمومی 
سرویس های اجتماعی 
راه حل های تجاری 
تولید و نشر محتوا 

شامل : 
- آموزش 
- فرصت های اقتصادی و تولید درآمد 
- توسعه روستائی 
- بهبود سلامت شهروندان نظیر استفاده از درمان راه دور 
- امنیت و مونیتورینگ مسائل زیست محیطی 
- مدیریت اقتصادی و دولتی 
- کتابخانه های الکترونیکی 
- تجارت الکترونیکی 
- بانکداری الکترونیکی 
- آموزش الکترونیکی 
- و ... 

همانگونه که ملاحظه می شود برای هر یک از بخش های سه گانه در فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، محدوده خاصی در نظر گرفته شده است ولی در عمل تعیین دقیق این محدوده ، امری دشوار و گاها" غیرممکن است. مثلا" برنامه های نرم افزاری در بخش فن آوری اطلاعات قرار گرفته ولی امکان پیاده سازی آنان در زیر مجموعه کاربردهای اطلاعات ( IA ) نیز وجود خواهد داشت .همچنین ارتباطات چندرسانه ای در زیر مجموعه زیرساخت اطلاعات ( II ) قرار گرفته شده اند ولی امکان پیاده سازی برخی از ویژگی های مالتی مدیا در زیرمجموعه فن آوری اطلاعات ( IT ) ، نیز وجود دارد. 
علیرغم عدم وجود محدوده ای مشخص و شفاف برای هر یک از عناصر موجود در بخش های سه گانه زیرساخت فن آوری اطلاعات و ارتباطات ، می توان با لحاظ نمودن وزن بکارگیری امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در هر یک از بخش ها ، به یک مرزبندی خاص دست یافت : 

عناصر زیرساخت اطلاعات ( II ) ، نیازمند استفاده از تجهیزات و امکانات فیزیکی گسترده ای نظیر سیستم های سوئیچینگ ، روتینگ ، شبکه ای گسترده از خطوط تلفن ثابت ، سیار و شبکه های رادئوئی ، می باشند . در این رابطه و به منظورانجام عملیات و مدیریت زیرساخت فیزیکی متشکل از عناصر و تجهیزات سخت افزاری ،می بایست از سخت افزار و نرم افزارهای متعددی استفاده شود. با طراحی و پیاده سازی زیرساخت اطلاعات ( بستر ارتباطی ) ، امکان ارتباط دستگاههای مختلفی نظیر تلفن های ثابت ، تلفن های سلولی ، دستگاههای بدون کابل ، کامپیوترهای شخصی و سرویس دهندگان به شبکه فراهم و آنان قادر به استفاده از سرویس ها و خدمات مختلفی می باشند.ارتباط با زیرساخت اطلاعاتی ( ارتباطی ) ممکن است مستقیما" (از طریق شبکه ایجاد شده) و یا با استفاده از تجهیزات خاصی نظیر مودم، کارت های ISDN ، خطوط DSL و یا دستگاههای بدون کابل ، ایجاد گردد. معمولا" برای سنجش میزان شکاف دیجیتالی بین جوامع فقیر و ثروتمند ، به تنوع ، تعداد و کیفیت وسایل ارتباطی به زیرساخت ، استناد می گردد . بدیهی است با فرض ایجاد زیر ساخت اطلاعات ، بدون وجود دستگاههای ارتباطی ( از بعد کمی و کیفی) ، امکان استفاده مطلوب و بهینه از زیر ساخت و درنهایت بهره مندی از دستاوردها و پتانسیل های ارائه شده در بخش های فن آوری اطلاعات و کاربردهای اطلاعات ، وجود نخواهد داشت . دستگاههای ارتباطی ( نظیر تلفن های ثابت ، سلولی ) به عنوان شرط لازم برای ورود به بزرگراه های اطلاعاتی مطرح می باشند. بدیهی است تنوع ، کیفیت و مقرون به صرفه بودن دستگاههای ارتباطی ، گزینه های متعددی را به منظور استفاده از منابع اطلاعاتی در اختیار متقاضیان ، قرار می دهد .امکان دستیابی آحاد جامعه به منابع اطلاعاتی ، یکی از عناصر اصلی سیا ست گذاری در زمان تعریف استراتژی توسعه فن آوری اطلاعات و ارتباطات در هر جامعه می باشد . 
 • صبح
 • استاندارد
 • کارت شارژ همراه اول
 • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic